Dažniausiai pasitaikančios kelio sąnario traumos slidinėjant

/ 2017-12-07

Kalnų slidinėjimas ar snieglenčių sportas yra labai populiarus rekreacinis sportas visame pasaulyje. Nors bendras slidinėjimo metu patiriamų sužalojimų rodiklis sumažėjo, tačiau kelio sąnario traumų dažnumas nepasikeitė ir sudaro 30-40% visų slidinėjimo traumų. Kūno padėtis, greitis ir slidinėjimo kryptys turi įtakos atsirandantiems kelių skausmams, sužeidimams. Žemiau pateikiami dažniausiai pasitaikantys sužalojimai.

 Kelio sąnario raiščių pažeidimas

Slidinėjant dažniausiai yra pažeidžiamas medialinis kolateralinis kelio sąnario raištis. Traumą sukelia kelio sukimas, taip pat sužalojimas gali atsirasti dėl nedidelio kritimo. Taip pat labai dažnai pasitaiko ir kryžminių raiščių pažeidimų. Simptomai: skausmas, patinimas ir ribotas judesys aplink pažeistą raištį.

 Girnelės išnirimas

Girnelės išnirimas - tai girnelės dislokacija iš įprastos vietos. Dažniausia priežastis yra trauma, kritimai ar stiprūs smūgiai į sąnario sritį. Išnirimas įvyksta kai galūnė būna ištiesta ar sulenkta maksimalia amplitude, ir gaunamas smūgis į sąnario sritį. Simptomai: sąnarys būna patinęs, judesiai riboti, skausmingi. Lenkiant koją, girnelė dislokuoja iš pradžių i išorę, vėliau į vidinę pusę.

 Kelio sąnario išnirimas

Kelio sąnario išnirimas pasitaiko retai, dažniausiai kartu su kelio sąnario raiščių pažeidimu. Šiosąnario išnirimas pasitaiko šokant iš didelio aukščio ar stipriai griūvant ir atsiremiant šoniniu kelio sąnario paviršiumi į kietą pagrindą. Simptomai: stiprus skausmas, kelio sąnario deformacija, kelio sąnario judėjimas į visas puses, priverstinė blauzdos padėtis.

Patyrus rimtas kelio sąnario raiščių traumas, rekomenduojami ramentai (alkūniniai arba pažastiniai), kad pažeistas kelio sąnarys gautų kuo mažesnį krūvį judėjimo metu. Taip pat šaldantys kompresai, priešuždegiminiai vaistai, poilsis, kelio sąnario imobilizacija įtvaru ir žinoma, gydytojo traumatologo konsultacija.

Po labai sunkių traumų dedamas kojos imobilizatorius, kuris imobilizuoja ir išlaiko visą koją vienoje pozicijoje. Esant sąnario skausmams, įgytam raiščių nestabilumui rekomenduojamas įtvaras su metaliniais šoniniais lankstais. Toks kelio įtvaras suteikia kelio sąnariui stabilumo. Elastiniai kelių įtvarai rekomenduojami, esant lengviems kelio sužalojimams, sumušimams, patempimams, kai reikia švelniai prilaikyti pažeistą ar skaudamą sąnarį. Tinkamai parinkti įtvarai saugo sąnarį, apriboja judesių amplitudę, mažina raiščiams, sąnariams ar sausgylėms tenkantį krūvį.

UAB Idemus parduotuvėse Šiuolaikinė ortopedija ir internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt galite įsigyti įtvarus potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant. Platus įtvarų asortimentas leis išsirinkti tinkamiausią.

UAB Idemus – Šiuolaikinėje ortopedijoje konsultuoja patyrę ir žinomi Lietuvos ortopedai-traumatologai. Plačiau apie konsultacijas Vilniuje sužinoti galite: ortopedų-traumatologų konsultacijos Vilniuje arba telefonu (8 5) 246 1493.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt