Epikondilitas: efektyvūs būdai, padėsiantys sumažinti alkūnės skausmą

/ 2018-10-24

Kenčiate nuo alkūnės skausmo, kuris nepraeina? Jaučiate skausmo paaštrėjimą darbo, sporto metu ar kasdienėje veikloje, kuomet atliekate monotoniškus judesius (darbas kompiuteriu, sunkių daiktų kėlimas ir kt.)? Skausmas gali sukelti ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą, todėl labai svarbu rasti efektyvias gydymo priemones, kurios padės sumažinti skausmą ir apsaugos nuo jo atsiradimo ateityje. Visų pirma reikia išsiaiškinti ir suprasti kokia yra skausmo priežastis, ką galite padaryti, kad atkurtumėte komfortą, mobilumą. Atsiradus alkūnės sąnario skausmui galima įtarti dvi dažniausiai pasitaikančias būkles: tenisininko alkūnę arba golfo žaidėjo alkūnę.

Tenisininko alkūnė

Tenisininko alkūnė – lateralinis epikondilitas. Skausmą sukelia darbo metu atliekami pasikartojantys, sunkių daiktų kėlimo, judesiai, taip pat sunkių įrankių naudojimas bei darbas, susijęs su judėjimu nepatogioje padėtyje. Simptomai: skausmas arba deginimo pojūtis alkūnės išorinėje dalyje, susilpnėjusi jėga. Iš pradžių skausmas yra nedidelis, negydant, laikui bėgant skausmas intensyvėja.

Golfo žaidėjo alkūnė

Vienas iš labiausiai paplitusių sužalojimų yra medialinis epikondilitas. Daugelis pasikartojančių veiksmų, judesių darbo metu ar laisvalaikiu įtakoja golfo žaidėjo alkūnę: darbas kompiuteriu, metimo judesys, medžių kirtimas kirviu, naudojimasis grandininiu pjūklu ir kitais įvairiais rankiniais įrankiais, ypač tais, kurie sukelia vibraciją. Taip pat žmonės dirbdami tam tikrus darbus, kuomet atliekamas pakartotinis riešo sukimo judesys, gali būti labiau linkę susirgti šia liga, pavyzdžiui: dailininkai, virėjai, mėsininkai, statybininkai ir kt. Simptomai: skausmas gali atsirasti staiga arba palaipsniui, kuris jaučiamas vidinėje alkūnės pusėje. Gali pasireikšti alkūnės sąnario sustingimas, susilpnėjusi jėga rankose ir per riešo sąnarį, vieno ar kelių pirštų tirpimas, dilgčiojimo pojūtis.

Alkūnės skausmas, gali atsirasti ne tik dėl intensyvių judesių per alkūnės sanarį, bet ir atliekant judesius per riešo sąnarį, kuomet pakartotinai traumuojamas, pertempiamas dilbio raumuo, kuris jungiasi su alkūnės sąnariu. Kartojantis raumenų, sausgyslių traumoms, esant intensyviam sportui, fizinei veiklai išsivysto sausgyslių uždegimas jų prisitvirtinimo prie kaulo vietoje.

Alkūnės skausmo gydymas ir prevencija

1. Naudokite šaldymo kompresus. Jie sumažins skausmą ir patinimą. Rekomenduojama dėti ant pažeistos vietos, laikyti šaldymo kompresą nuo 10 iki 20 minučių, kartojant tai, kas 3-4 valandas.

2. Esan intensyviam skausmui dėvėkite alkūnės įtvarus sporto metu ir kasdienėje veikloje.

3. Pratimai. Atlikite raumenų stiprinimo ir tempimo pratimus.

4. Fizioterapija. Tai gali būti masažai, ultragarso terapija, teipavimas kineziologiniu teipu.

5. Priešuždegiminiai vaistai, steroidų injekcijos. Tai dažniausiai laikinas skausmo ir patinimo sprendimo būdas.

6. Esant skausmo paūmėjimui ir stipriam patinimui stenkitės laikyki dilbį šiek tiek pakeltą. Poilsis, ledas, dilbio pakėlimas gali sulėtinti kraujo tėkmę į traumos vietą. Tai padeda sumažinti uždegimą ir skatina atsistatymą, pasveikimą.

Žinant tikslią diagnozę, kodėl pasireiškia alkūnės skausmai, galima imtis efektyvių veiksmų, kad to būtų išvengta. Stebėkite, kokių veiklų metu atsiranda skausmas, pasistenkite identifikuoti kokie pasikartojantys judesiai galėjo sukelti skausmą, kada skausmas suintensyvėja, kada mažiausiai skauda. Pakeiskite skausmą sukeliančius judesius kitais judesiais, sumažinkite rankoms tenkantį krūvį. Sporto salėje atlikite pratimus, kurie neapkrauna bicepso ir tricepso raumenų, taip pat rekomenduojamas alkūnės įtvaras sportui, o esant intensyviam skausmui rinkitės poilsio rėžimą. Aktyvios fizinės veiklos metu dėvėkite alkūnės įtvarą, kuris apsaugos gyjančias sausgysles ir raumenis. Įtvarai gali būti kelių rūšių: alkūnės įtvarai arba alkūnės juostelės. Juostelė epikondilitui pagaminta iš minkštos medžiagos individualiam prisitaikymui. Juostelės viduje yra pagalvėlė, suteikianti reikiamą spaudimą. Rekomenduojama profilaktikai sporto ir darbo metu, esant epikondilitui.

Alkūnės įtvaras epikondilitui puikiai įtvirtina alkūnės sąnarį, suteikia kompresiją, palaikymą ir apsaugą. Kai kurie tokio tipo įtvarai turi specialias pagalvėles ir nuimamą suveržimo dirželį su reguliuojamu spaudimu. Rekomenduojama esant epikondilitui, taip pat epikondilito profilaktikai sportuojant ir darbinėje veikloje, kai stipriai apkraunami dilbio raumenys. Epikondilitas gali pasikartoti, jeigu iš karto po gydymo bus didelis fizinis krūvis sporto ar darbo metu.

 Alkūnės įtvarai apsaugos ir padės išvengti ligos pasikartojimo ateityje.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt