Kaip pasiruošti limfedemos gydymui?
/ 2023-05-01Nors šiuo metu dar nėra išrastas pilnas limfedema išgydymo būdas, liga sėkmingai suvaldoma naudojant efektyvius simptomų gydymo būdus. Gydymo būdų tikslas yra galūnės ar galūnių tinimo valdymas ir mažinimas bei apsauga nuo gresiančių infekcijų. Limfedemos specialistai sudaro gydymo planą, prižiūri paciento progresą bei moko teisingai savimi pasirūpinti namuose.
Svarbu gydytis nedelsiant
Pagalba pradinėje limfedemos stadijoje, kol liga dar neprogresavo, gali sumažinti aktyvaus gydymo trukmę. Ankstyvos stadijos (I stadijos) limfedema gali būti sumažinama pakeliant paveiktą galūnę ir išlaikant odą elastingą. Taikant kompresinę terapiją ir manualinį limfodrenažinį masažą, kontroliuojamas tinimas.
Limfedemai progresuojant ligos pažeista galūnė gali būti įkaitusi, paraudusi, o galūnės oda gali tapti sukietėjusi ir standi. Negydant šio sutrikimo, liga gali progresuoti į limfangitą – infekciją, kurią sukelia nevaldomai besidauginančios bakterijos sustingusioje limfoje.
Pagrindinių ligų gydymas
Sergant limfedema tinimą gali sukelti įvairios kitos sveikatos problemos, todėl aktyvus limfedemos gydymas gali būti apribotas kitų sąlygų. Aktyvūs limfedemos gydymo veiksmai gali sukelti kitų ligų paūmėjimą, svarbu pasikliauti jus prižiūrinčio specialisto rekomendacijomis.
Tokie veiksniai ir ligos kaip giliųjų venų trombozė, širdies ligos, kepenų, inkstų būklė, viršsvoris, sėdimas darbas, emocinė būsena, onkologiniai susirgimai bei kiti sutrikimai gali sukelti ar paskatinti galūnių tinimą. Tokio pobūdžio tinimas turi būti gydomas atskirai nuo limfedemos gydymo. Jei įvairūs kiti sveikatos sutrikimai aktyvūs – limfedemos gydymas turi būti atidėtas iki kol bus pašalintos ar suvaldytos esamos sveikatos problemos.
Infekcijos ir jų gydymas
Diagnozavus limfedemą kartu su limfinės sistemos infekcija, ši infekcija privalo būti išgydyta prieš pradedant limfedemos gydymą. Jei infekcija ims vystytis, limfedemos gydymo planas ir veiksmai privalo būti nutraukti. Prižiūrintis gydytojas ar specialistas sutelkia aktyvius gydymo veiksmus kovoti su infekcija. Po infekcijos gydymo labai svarbu kuo greičiau grįžti prie limfedemos gydymo tam, kad limfedema neprogresuotų aktyviau.
Bendravimas su limfedemos specialistu ir paciento indėlis
Limfedemos specialisto pareiga – užtikrinti, kad jaustumėtės komfortabiliai, gautumėte visą reikiamą informaciją apie limfedemos gydymą ir ligą bei žinotumėte galimus gydymo variantus. Aktyvi komunikacija ir glaudus ryšys su limfedemos specialistu suteikia gydymui reikiamą pagreitį.
Pacientas geriausiai jaučia savo kūną ir suvokia, kas kelia diskomfortą, su kokiais sunkumais susiduriama kasdieniniame gyvenime. Svarbu aktyviai dalintis šiomis įžvalgomis su limfedemos specialistu, kuris padės rasti tinkamus problemų sprendimo būdus, patars, kaip padidinti komfortą atliekant kasdieninius veiksmus, pasidalins gydymo įžvalgomis ir pasiūlymais.
Limfedemos gydymas negali būti pasyvus – aktyvus paciento įsitraukimas būtinas. Rūpinimasis savimi ir savo kūnu yra esminė limfedemos gydymo plano dalis. Po aktyvios gydymosi dalies, svarbu aktyvūs rūpinimosi savimi veiksmai kasdien. Veiksmų planą sudaro tokios kasdieninės veiklos kaip odos priežiūra bei kompresinių tvarsčių naudojimas, savo kūno stebėjimas ir pojūčių dalinimasis su limfedemos specialistu. Svarbu aktyvi ir nuolatinė savęs priežiūra, kad limfedema neprogresuotų.
Kasdieninio gyvenimo ir namų erdvės faktoriai, darantys įtaką gydymui
Pradėjus aktyvų limfedemos gydymo etapą ir glaudžiai bendraujant su limfedemos specialistu, labai svarbu pasidalinti kasdieninio gyvenimo ir aplinkos faktoriais, kurie gali daryti didelę įtaką limfedemos gydymo plano vykdymo kokybei. Limfedemos specialistas rekomenduos, kaip išspręsti vienus ar kitus kilusius iššūkius, kokių veiksmų galima imtis siekiant pagerinti kasdieninę aplinką.
Namų aplinka
- Ar gyvenate vienas (-a)?
- Ar dirbate pilnu etatu? Jūsų darbo vieta namuose ar biure? Kokios veiklos sudaro jūsų darbo dieną?
- Ar turite fizinių apribojimų? Tai gali būti sunkumai vairuojant, judant, atliekant namų ruošos darbus ir t.t.
- Ar sulaukiate/galite sulaukti kasdieninės pagalbos iš kitų žmonių (draugų, šeimos narių)?
- Kokia jūsų emocinė būsena šiuo metu? Kaip jaučiatės?
Kasdieninė pagalba
- Keliavimas: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie galėtų jums padėti nuvykti į gydymo sesijas?
- Tvarstymas ir odos priežiūra: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie galėtų reguliariai tvarstyti pažeistą galūnę ir padėti prižiūrėti odos būklę?
- Masažas: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie, apmokyti sertifikuoto specialisto, galėtų atlikti jums specialų limfedemos masažą?
- Mankšta: ar turite šeimos narių ar draugų, kurie galėtų padėti mankštinti jūsų pažeistą galūnę?
Fizinis aktyvumas ir limfedema
Labai svarbu mankštintis remiantis tam tikromis atsargumo priemonėmis. Fizinis aktyvumas gali pagerinti žmogaus ištvermę, lankstumą, sumažinti stresą, depresiją bei nuovargį. Taip pat svarbu palaikyti stabilų, sveiką svorį: staigus svorio padidėjimas gali sukelti limfedemos vystymąsi.
Prieš atliekant sunkesnius pratimus, tokius kaip svorių kilnojimas, bėgiojimas, slidinėjimas, tenisas ir kitos panašaus pobūdžio veiklos, pasitarkite su limfedemos specialistu: svarbu žinoti, į kokius ligos ribojimus reikalinga atsižvelgti ir jų laikytis. Tokiu būdu sužinoma, koks fizinis aktyvumas ir kokia fizinė veikla tinkamiausia ir naudingiausia. Atliekant fizinius pratimus svarbu dėvėti tinkamo dydžio kompresinius drabužius ir nepamiršti saugoti limfedemos paveiktos galūnės.