Kaklo skausmas - kada verta susirūpinti?

/ 2018-11-13

Jaučiate kaklo skausmą? Sunku pasukti galvą? Kaklo raumenys įtempti? Kaklas yra natūralios inžinerijos stebuklas, leidžiantis mums pasukti galvą įvairiomis kryptimis, tuo pačiu išlaikant galvos svorį ir apsaugant gyvybiškai svarbius nervus. Kaklo skausmas yra šiuolaikinė epidemija, susijusi su atsiradusiomis technologijomis, todėl du iš trijų žmonių patiria skausmus tam tikru gyvenimo momentu. Jei skausmas yra ūminis - staigus ir intensyvus - tai gali būti susiję su kreivakaklyste (torticollis), reumatu. Žinoma, vieni žmonės dėl jų profesijos specifikos gali dažniau jausti kaklo skausmus nei kiti. Pavyzdžiui, kirpėjai, kurių kaklas, galva visą darbo dieną yra palenktoje padėtyje. Taip pat buvo nustatyta, kad biuro darbuotojai, mašinų operatoriai ir dailidės turi daugiau kaklo problemų dėl pasikartojančių judesių darbo metu. Kaklo skausmas retai sukelia sunkią ligą ir per savaitę dažnai išnyksta. Nepriklausomai nuo jūsų darbo ar gyvenimo būdo, kaklo skausmo galima išvengti arba jį sumažinti taikant tam tikrus išbandytus metodus.  Visų pirma reikia pakeisti blogus įpročius gerais ir reguliariai atlikti pratimus (mankštintis).

Pagrindinės skausmo priežastys

  1. Raumenų patempimas. Ilgas darbas kompiuteriu, naudojimasis išmaniuoju telefonu dažnai sukelia raumenų įtampą. Net smulkios kasdienės veiklos, tokios kaip skaitymas lovoje, gali sukelti kaklo raumenų patempimą.
  2. Nusidėvėję sąnariai. Kaip ir kiti kūno sąnariai, kaklo sąnariai su amžiumi linkę nusidėvėti, ko pasekoje galite jausti skausmą.
  3. Nervų užspaudimas.
  4. Traumos.
  5. Ligos. Tam tikros ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, meningitas ar vėžys, gali sukelti kaklo skausmą.

Kada verta sunerimti?

Skausmas ne visada yra rimtos ligos požymis, todėl nereikėtų pernelyg baimintis ir nerimauti. Tačiau visada turėtumėte stebėti ir patikrinti savo simptomus, jei:

- Jaučiate rankų tirpimą, silpnumą, nuolatinį dilgčiojimą tarsi būtų badoma adatomis ar smeigtukais.

- Turėjote kokių nors traumų, tokių kaip kaklo sužalojimas (pvz.: automobilio avarija).

- Kaklo skausmas intensyvėja.

- Jaučiamas silpnumas kojose ar atsiranda šlapinimosi sutrikimų.

- Skausmas atsiranda sergant kitomis ligomis (vėžys, reumatoidinis artritas ir kt.).

Kaklo skausmo gydymas ir profilaktika. Sumažinkite skausmo atsiradimo rizika!

Kaklo skausmas kiekvienam yra labai skirtingas. Rekomenduojame pasinaudoti paprastais, efektyviais patarimais, kurie padės jo išvengti:

-Šaldymo, šildymo kompresas. Pirmą dieną naudokite šaltą kompresą, o kitas dienas šiltą kompresą.

- Sumažinkite emocinį stresą, kuris gali sukelti raumenų įtampą.

-Masažas.

-Taisyklinga laikysena. Daugelis kaklo skausmų yra susiję su netaisyklinga laikysena. Rekomenduojame dienos metu (ne daugiau 3-4 valandų) dėvėti reklinatorių (laikysenos korektorių), kuris užtikrina tinkamą krūtinės ląstos ir pečių prilaikymą. Jei didesnę laiko dalį praleidžiate sėdėdami, įsigykite viskoelastinę taisyklingos laikysenos pagalvę, kuri palaiko, atpalaiduoja nugaros raumenis ir sumažina nugaros, pečių ir kaklo įtampą.

-Jeigu reikia imobilizuoti kaklą, rinkitės ortopedinį kaklo įtvarą. Minkštas kaklo įtvaras skiriamas esant kaklo raumenų ir raiščių patempimams, kreivakaklystei, osteochondrozei, reabilitacijai po traumų. Filadelfijos tipo kaklo įtvaras rekomenduojamas stuburo kaklo dalies imobilizacijai po operacijų ir patyrus traumas: slankstelių lūžimus ar išnirimus, raumenų bei sausgyslių patempimus.

-Išsirinkite komfortišką pagalvę ir čiužinį. Venkite miegoti ant pilvo.

-Darbo vietos įrengimas pagal ergonomikos principus. Nustatykite stalą, kėdę ir kompiuterį, kad monitorius būtų akių lygyje. Keliai turėtų būti šiek tiek žemiau už klubus. Naudokite kėdės porankius. Taip pat dirbdami prie stalo arba skaitydami, nelaikykite nuleistos galvos, stenkitės sėdėti nesusikūprinę, nes tokioje padėtyje įsitempia nugaros ir sprando raumenys.

-Būkite aktyvūs, tačiau venkite didelio intensyvumo fizinės veiklos. Nekelkite labai sunkių daiktų, nes per didelis svoris gali įtempti jūsų kaklą.

-Vėsiu oru nepamirškite šaliko arba skarelės.

-Pajudėkite. Jei keliaujate dideliais atstumais arba ilgai dirbate kompiuteriu, kas 15–20 minučių reikėtų pasidaryti pertraukėlę ir truputį pajudėti. Galite atlikti kaklo lenkimo į šoną ir tempimo pratimą. Lenkite galvą į šoną, taip kad ausis artėtų prie peties, kol pajusite tempimą kitoje kaklo pusėje. Pailsėkite ir lenkite galvą į piešingą pusę. Šis ir kiti kaklo raumenų pratimai padės išvengti skausmų.

Problemą išspręsti padės šios ortopedinės priemonės:

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt