Limfedema
/ 2019-05-31Limfedema pasireiškia kaip vienos ar kelių galūnių patinimas ir gali apimti liemens sritį. Taip pat limfedema gali pažeisti bet kurią kūno vietą ir bet kurį organą, pvz.: galvą, kaklą, krūtis ar lytinius organus. Limfedema - tai skysčių ir kitų elementų (pvz.: baltymų) kaupimosi audiniuose rezultatas, kuris atsiranda dėl disbalanso tarp tarpląstelinio skysčio gamybos ir transportavimo. Limfedema išsivysto dėl įgimtų priežasčių arba dėl limfinės sistemos indų ir (arba) limfmazgių pažeidimo.
Limfedema yra nepagydoma lėtinė liga, bet galima palengvinti sukeltus negalavimus, parinkus tinkamą gydymo būdą. Negydoma liga progresuoja ir vėliau gali būti sunku ją suvaldyti.
Kiek pacientų serga šia liga?
Maždaug 1 iš 6 000 gimusių kūdikių serga pirmine limfedema; bendras limfedemos/lėtinės edemos paplitimas yra 0,13-2%. Išsivysčiusiose šalyse vėžio gydymas yra laikomas pagrindine limfedemos susirgimo priežastimi.
Kokie yra rizikos veiksniai?
Tikrasis limfedemos rizikos faktorius nėra žinomas. Gali būti daug veiksnių, kurie individualiai skatina limfedemos vystymąsi arba prognozuoja ligos progresavimą, sunkumą ir baigtį.
Limfedemos klasifikacija
Limfedema skirstoma į pirminę ir antrinę.
- Manoma, kad pirminė (įgimta) limfedema yra limfinės sistemos įgimtų anomalijų rezultatas.
- Antrinė (įgyta) limfedema susergama, dėl limfinės sistemos indų ir (arba) limfmazgių pažeidimo. Bet kokios rūšies operacija, sunkus sužalojimas ar radiologinis vėžio gydymas gali sukelti ligos atsiradimą. Įtakos turi ir vabzdžių įkandimų sukeltos infekcijos, nudegimai, traumos. Taip pat tai gali būti limfos tėkmės sutrikimų rezultatas (limfos tekėjimo sustojimas).
Limfedemos gydymas
Limfedema turi skirtingus vystymosi etapus. Kompresiniai drabužiai gali būti naudojami kaip profilaktinė arba pradinė gydymo priemonė pacientams, kuriems yra lengvos formos viršutinių galūnių limfedema. Dažniausiai kompresiniai drabužiai dėvimi siekiant užtikrinti ilgalaikį limfedemos suvaldymą, paprastai po intensyvaus gydymo. Viršutinių galūnių limfedemos gydymui naudojama mažesnė kompresija, nei reikalaujama esant apatinių galūnių limfedemai.¹
Kai kuriems pacientams, ypač tiems, kurie gydomi po krūties vėžio, rekomenduojama dėvėti mažo suspaudimo kompresinę rankovę (15-20 mmHg), siekiant sumažinti limfedemos atsiradimo riziką. Taip pat kompresinę rankovę rekomenduojama dėvėti „padidintos rizikos“ atvejais: skrendant, sportuojant, didelio fizinio krūvio metu. Tiems pacientams, kuriems pasireiškia lengva edema, gali būti reikalinga kompresinė rankovė, kurios apspaudimas - 20-30 mmHg. Pacientui, kuriam būdingas aukštas edemos lygis, yra keletas būdų, kaip mažinti galūnės patinimą, įskaitant rankinį limfodrenažą ir (arba) suspaudimą.
Rezultatas gali būti pasiektas dėvint kompresinius drabužius. Kompresiniai drabužiai gali būti naudojami kaip pirminis gydymas pacientams, turintiems lengvą viršutinės galūnės limfedemą su minimaliais poodinio audinio pokyčiais ir kūno dalies deformacijomis. Esant stipriam tinimui (edemai) rekomenduojama iš pradžių galūnę bintuoti, kad sumažėtų ir būtų stabilizuotas patinimas. Tik po to galima dėvėti kompresinius drabužius.
Mažesnio suspaudimo kompresiniai drabužiai taip pat atlieka svarbų vaidmenį valdant simptomus paliatyvioje situacijoje.
Kaip sumažinti limfedemos vystymosi riziką?
- Gerai prižiūrėkite odą ir nagus.
- Būtina subalansuota mityba.
- Išlaikykite optimalų savo kūno svorį.
- Venkite ankšto, stipriai prigludusio apatinio trikotažo, laikrodžių ir papuošalų.
- Dėvėkite patogius batus.
- Atlikite pratimus, laikykite pakeltas galūnes.
- Venkite sužalojimų.
- Venkite ekstremalaus šalčio ar karščio.
- Naudokite apsaugą nuo saulės ir vabzdžių.
- Dėvėkite kompresinius drabužius, jei jie yra rekomenduojami.
1) Lymphoedema Framework: International Consensus. Best Practice for the Managment of Lymphoedema. 2006, pages 19-39