Lipedema ir jos atpažinimas

/ 2023-11-19

Lipedema – tai lėtinė riebalinio audinio liga, kuriai būdingas nenormalus ir neproporcingas riebalinių ląstelių kaupimasis, daugiausia apatinėse galūnėse, sėdmenyse, šlaunyse ir kartais viršutinėse galūnėse. Šia liga dažniausiai serga moterys. Apskaičiuota, kad šia liga gali sirgti apie 10 % suaugusių moterų. Lipedema dažnai nesuprantama ir neteisingai diagnozuojama, gali sukelti fizinį diskomfortą, emocinį diskomfortą ir pabloginti gyvenimo kokybę. Yra keli gydymo etapai, kurių svarbiausia, kad moteris suprastų gydymo planą ir aktyviai dalyvautų savo gydyme. Gydymas apima mitybos korekciją, psichologinį konsultavimą, endokrininį gydymą, harmonizuojančią terapiją ir, žinoma, pagrindines kineziterapeuto užduotis. Prie priskiriama sporto treniruotė ir įvairios masažo rūšys, tačiau tinkamiausias yra rankinis limfodrenažinis masažas.

Deja, tiksli lipedemos priežastis nežinoma, tačiau manoma, kad prie jos išsivystymo prisideda keletas veiksnių. Labai svarbus vaidmuo tenka paveldimumui, nes ši liga dažnai pasitaiko šeimose. Manoma, kad hormonai, ypač estrogenai, turi įtakos lipedemos vystymuisi ir progresavimui. Lipedemą dažnai sukelia arba sustiprina hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, lytinis brendimas, nėštumas ir menopauzė. Dėl šių hormonų svyravimų padidėja riebalinių ląstelių skaičius pažeistoje srityje.


Kaip atpažinti lipedemą?
Nors visada turėtumėte kreiptis į specialistą, žinodami šiuos požymius, lengviau suprasite ir pasirinksite tinkamą gydymo būdą. Dėl susikaupusio riebalų pertekliaus galūnės dažnai atrodo tarsi "apyrankės" ar "juostos". Kojos gali atrodyti neproporcingai didelės, palyginti su viršutine kūno dalimi. Nepaisant sveiko gyvenimo būdo, lipedema yra atspari dietai ir fiziniams pratimams (nors sportas ir fiziniai pratimai gydymo laikotarpiu vis tiek yra būtini, tik reikia juos tinkamai pasirinkti) ir skiriasi nuo bendro nutukimo (nors daugeliu atvejų lipedema yra labai dažna nutukimo atveju, todėl dietos (norint jos išvengti, reikia laikytis atsargiai). Pažeistų audinių kraujagyslės tampa trapios, todėl dažni simptomai yra skausmas, jautrumas ir mėlynės.

Lipedema
daro didelę įtaką žmogaus fizinei ir psichinei būklei. Su šia liga susijęs fizinis diskomfortas ir skausmas gali riboti fizinį aktyvumą ir kasdienę veiklą. Be to, dėl lipedemos pasikeitusio kūno įvaizdžio gali sumažėti savivertė ir net prasidėti depresija. Tai pabrėžia ankstyvos ir tikslios diagnozės svarbą, kad būtų užtikrintas tinkamas gydymas ir pagalba.

Gydymo
galimybės

Nors galutinio lipedemos gydymo nėra, yra įvairių būdų, kaip valdyti jos simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę:

1.
Kompresinių kojinių naudojimas limfos tekėjimui pagerinti ir patinimui sumažinti. Sveika mityba ir sėslūs fiziniai pratimai taip pat gali padėti valdyti simptomus.

2. Rankinis limfodrenažinis masažas: tai specializuota technika, kurią atlieka apmokyti terapeutai. Švelnūs, ritmiški judesiai stimuliuoja limfotakos sistemą, kad ši išleistų skysčių perteklių ir atliekas; malšina skausmą, mažina patinimą ir skatina audinių gijimą.

3. Riebalų nusiurbimas: jei konservatyvus gydymas neveiksmingas, gali būti svarstoma galimybė atlikti riebalų nusiurbimą. Tačiau, siekiant optimalių rezultatų, ją turėtų atlikti kvalifikuotas chirurgas, išmanantis lipedemą (tačiau net ir po operacijos reikia imtis atsargumo priemonių, įskaitant fizinį aktyvumą, sveiką mitybą ir profilaktinį limfodrenažinį masažą).

Manoma, kad limfodrenažinis masažas
padeda sumažinti skysčių susilaikymą organizme, palengvinti diskomfortą ir sulėtinti ligos progresavimą gerinant limfos apytaką. Jau atlikta tyrimų, rodančių, kad šis masažas yra vienalipedemos gydymo galimybių.

Apibendrinant, lipedema yra sudėtingas ir dažnai neteisingai suprantamas riebalinio audinio sutrikimas, nuo kurio daugiausia kenčia moterys. Jos fizinės ir psichologinės pasekmės pabrėžia ankstyvos diagnozės ir tinkamo gydymo svarbą. Rankinis limfodrenažinis masažas yra perspektyvus lipedemos simptomų gydymo metodas. Daugiadisciplininis požiūris, derinant konservatyvų gydymą ir limfodrenažinį masažą, gali užtikrinti visapusišką lipedema sergančių pacientų priežiūrą, pagerinti bendrą savijautą ir gyvenimo kokybę.

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt