Patarimai kaip padėti sau, jeigu žiemą patyrėte traumą

/ 2017-02-06

Kiekvienais metais atšiaurios žiemos oras atneša rimtų pavojų sveikatai, patiriama nemažai sužalojimų, traumų. Svarbu imtis atsargumo ir prevencinių priemonių iš anksto. Tai leis jums mėgautis šiuo sezonu ir daug laiko praleisti lauke.

Turbūt kuomet išgirstate žodžius žiemos traumos, pirma atėjusi į galvą mintis yra traumos slidinėjant nuo kalno, čiuožiant ant ledo. Tačiau dažnai nesusimąstome, kad slystelėjimas ir kritimas ant šaligatvių, laiptų gali būti labai pavojingas ir sukelti rimtas traumas, pavyzdžiui, kaulų lūžius, poslinkius sąnariuose (peties sąnario išnirimą), nugaros sužalojimus, galvos traumas ir kt.

5 patarimai, kaip elgtis, kas būtų išvengta sužalojimų.

  1. Jeigu naudojate medines, metalines lazdeles, ramentus, rekomenduojame  šaltuoju metų laiku, kuomet slidu ir reikalingas papildomas lazdelės sukibimas su paviršiumi naudoti antgalius su 5 spygliais.
  2. Naudokite batų apsaugas nuo slydimo.
  3. Neskubėkite. Eikite lėtai.
  4. Vairuodami automobilį būkite atidūs ir atsargūs. Esant blogoms oro sąlygoms išvažiuokite žymiai ankščiau, kad turėtumėte daugiau laiko ir nereikėtų skubėti.
  5. Nelaikykite rankų kišenėse,kad geriau išlaikytumėte pusiausvyrą, kai slidu.

Priemonės patyrus traumas

Žiemos metu stiprūs smūgiai po kritimų dažnai baigiasi riešo sausgyslių patempimais ar net kaulų lūžiais. Kai reikia imobilizuoti riešą potrauminiu periodu, skausmo ar tinimo atveju, esant nestabilumui yra rekomenduojami riešo įtvarai, turintys aliuminį delno sutvirtinimą. Šie įtvarai imobilizuoja, stabilizuoja ir palaiko riešo sąnarį. Esant lengvam riešo nestabilumui, traumų profilaktikai sportuojant ir darbinėje veikloje, kai apkraunamas riešo sąnarys rekomenduojami elastiniai arba neopreniniai riešo įtvarai.

Neretai pasitaiko peties sąnario išnirimas, ypač jei krentama ant ištiestos rankos. Kai gydytojas atstato išnirusį sąnarį, rekomenduojama fiksuoti ranką Dezo tipo įtvaru, kad būtų apribojami judesiai per peties sąnarį. Krentant ant ištiestos rankos ar ant peties sąnario, gali lūžti raktikaulis. Ši trauma labai skausminga ir pavojinga. Patyrus tokią trauma reikia kuo skubiau fiksuoti raktikaulį įtvaru, kuris suteikia optimalų ir patogų spaudimą.

Patempti čiurnos ir kelio sąnario raiščiai, sausgyslės, sumušimai, mėlynės - tokiomis traumomis atsiperka paslydę ir nesmarkiai užsigavę žmonės. Kartais jiems prireikia įtvaro - kelioms dienoms ar savaitei. Potrauminiu periodu būtina fiksuoti čiurnos sąnarį įtvaru, kuris suteikia stabilumo. Tam yra reikalingas specialus įtvaras su plastikiniais šoniniais sutvirtinimais arba elastinis įtvaras, kurį galima užvynioti aštuoniuke. Sporto metu, norint išvengti čiurnos sąnario traumos ir esant padidintam krūviui, rekomenduojama užsidėti elastinį čiurnos įtvarą, kuris leidžia sąnariui judėti bei suteikia stabilumo.

Paslydus ar parkritus čiuožyklomis virtusiuose keliuose, einant nevalytais, nebarstytais šaligatviais labai dažnai traumuojamas kelio sąnarys, pažeidžiamas meniskas, plyšta raiščiai. Po sunkių traumų ar lūžių dedamas kojos imobilizatorius, kuris imobilizuoja ir išlaiko visą koją vienoje pozicijoje. Esant sąnario skausmams, įgytam raiščių nestabilumui rekomenduojamas įtvaras su metaliniais šoniniais lankstais. Toks kelio įtvaras suteikia kelio sąnariui stabilumo. Elastiniai kelių įtvarai rekomenduojami esant lengviems kelio sužalojimams, sumušimams, patempimams, kai reikia švelniai prilaikyti pažeistą ar skaudamą sąnarį.

UAB IDEMUS parduotuvėse “Šiuolaikinė ortopedija” Viršuliškių g. 34, Vytauto g. 24 ir internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt galite įsigyti įtvarus potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant. Parduotuvėse taip pat galite pasidaryti pėdų tyrimą, įsigyti prekių, reikalingų formuoti taisyklingą laikyseną, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių, kompresinių kojinių Sigvaris venų ligų gydymui ir profilaktikai.

UAB IDEMUS – Šiuolaikinėje ortopedijoje konsultuoja patyrę ir žinomi Lietuvos ortopedai-traumatologai. Plačiau apie konsultacijas Vilniuje sužinoti galite: ortopedų-traumatologų konsultacijos.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt