Pragulos. Patarimai ir profilaktika

/ 2018-11-29

Ilgėjant gyvenimo trukmei vis daugiau žmonių susiduria su tokia problema kaip pragulos, kurios sukelia skausmą ir diskomfortą. Pragulos yra didžiulė našta tiems, kuriems jos atsiranda bei tiems, kurie suteikia pagalbą, gydymą ir stengiasi užkirsti kelią jų atsiradimui. Ši būklė dažniausiai atsiranda pacientams, kurie ilgą laiką praleidžia vienoje padėtyje, pavyzdžiui, dėl paralyžiaus, ligos, senatvės ar silpnumo. Ilgai gulinti ir nekeičiant padėties sutrinka odos kraujotaka, aprūpinimas maistinėmis medžiagomis ir deguonimi. Kraujotakos sutrikimas sukelia odos audinių pažeidimą. Pragulos dažniausiai atsiveria tose vietose, kuriose yra mažiausiai raumenų, riebalų ir ta vieta liečiasi su gulimu paviršiumi. Rekomenduojama kasdien tikrinti kūną nuo galvos iki kojų. Ypatingą dėmesį atkreipkite į vietas, kuriose dažnai susidaro pragulos: pakaušio, menčių, alkūnių, kryžkaulio ir kulnų sritys.

Rizika atsirasti praguloms padidėja, jeigu:

- Didžiąją dienos dalį pacientas praleidžia vienoje padėtyje lovoje arba kėdėje, net ir su minimaliu judesiu.

- Pacientas turi antsvorį arba priešingai, sveria per mažai.

- Negali kontroliuoti savo žarnyno ar šlapimo pūslės.

- Atsiranda jutimų sumažėjimas.
    

Patarimai kaip išvengti pragulų:

  1. Priemonės nuo pragulų.  Pragulų profilaktikai rinkitės čiužinį su kompresoriumi, turintį oro tarpus, kurie cikliškai pakaitomis pripučiami. Čiužinys nuo pragulų sumažina spaudimą tose vietose, kur gali susidaryti pragulos. Pragulų profilaktikai naudokite alkūnių ir kulnų apsaugas, kurios sumažina spaudimą į lovos paviršių, palaiko odą švarią ir sausą, užtikrina maksimalų komfortą, higieną. Šios apsaugos yra universalaus dydžio, pralaidžios orui, palaiko kūno šilumos balansą. Siekiant išvengti dubens srities pragulų, rekomenduojama apvalios formos pagalvė, kuri neturi išorinių siūlių, todėl netrina, nedirgina odos. Pagalvės audinys yra atsparus vandeniui, turi antimikrobinių savybių, puikiai praleidžia orą, todėl nesukelia prakaitavimo. Sėdėjimui rekomenduojamos viskoelastinės anatominės pagalvėlės, kurios pagamintos iš didelio tankio viskoelastinės medžiagos, todėl gerai prisitaiko prie kūno formų. Pagalvėlė sėdėjimui veiksmingai paskirsto krūvį, spaudimą tenkantį dubeniui, taip apsaugo nuo pragulų susidarymo, o anatomiškai išormuotos šlaunų ir sėdmenų sritys (gilesni įdubimai) suteikia didesnį stabilumą. Viskoelastinės anatominės pagalvės sėdėjimui gali būti dviejų tipų: įprasta ir su išpjova.
  2. Odos patikrinimai. Paciento odą reikia reguliariai tikrinti. Labai svarbu laiku imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias pragulų atsiradimui. Pastebėję ankstyvus pragulų požymius būtinai kreipkitės į gydytojus. Pagrindiniai požymiai: odos paraudimas, paraudusi vieta labai karšta, formuojasi paviršinė žaizda, oda atrodo nutrinta, pūslėta.
  3. Odos priežiūra. Oda turi būti švari ir sausa. Kuo švelnesnė ir sausesnė oda, tuo mažesnė tikimybė, kad atsiras pragulos. Paciento maudymo metu naudokite minkštą kempinę, negalima šveisti odos. Nuvalykite odą sausu minkštu rankšluosčiu, stipriai netrinkite, nes galite sukelti odos sudirginimą. Kiekvieną dieną naudokite drėkinamąjį kremą ir odos apsaugos priemones. Stenkitės paciento nemaudyti vonioje ar duše kasdien, nes tai išsausina odą.
  4. Drabužiai. Paciento drabužiai turi būti prigludę, tačiau neaptempti, be užtrauktukų ir storų siūlių. Stebėkite, kad nesusidarytų raukšlės. Apranga turi būti sausa ir lygi.
  5. Drėgmė. Prakaitavimas, edema ir šlapimo nelaikymas gali sukelti odos pažeidimus. Šlapimo nelaikymas yra dažna gulinčių pacientų problema. Rekomenduojama naudoti apsaugines, skysčius sugeriančias paklodes, skysčiui nepralaidžius patalynės užvalkalus bei dėvėti šlapimą sugeriančias kelnaites su įklotu. Naudokite kremus, kad būtų apsaugota oda šioje srityje
  6. Padėties pakeitimas. Dažnai keičiant padėtį sumažės rizika atsirasti praguloms. Rekomenduojama keisti kūno padėtį kas 1 - 2 valandas. Pavyzdžiui, jei pacientas gulėjo ant nugaros, pasukite ant šono. Keičiant paciento padėtį galite naudoti paklodę slidžiu paviršiumi. Slidus paviršius turi mažą trinties koeficientą, kuris sumažina trintį šoninio judėjimo metu. Paklodės naudojimas sumažina riziką pragulų atsiradimui. Neperšlampama paklodė gali būti naudojama tiek savarankiškai, tiek padedant slaugos darbuotojams.

Efektyvios pragulų profilaktikos priemonės:

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt