Pragulos: priemonės ir profilaktika

/ 2021-01-19

Pragula – tai vietinis odos ir/ar po ja esančio audinio pažeidimas. Pragulos išsivysto sutrikus kraujotakai ir audinių mitybai dėl nepakankamo audinių aprūpinimo deguonimi spaudžiamose kūno vietose. Tai žaizda apimanti odą ir gilesnius sluoksnius.

Pragulos atsiradimo galimybę ar jos būseną galima įvertinti nustačius odos būklės lygį:

Lygis 0. Oda – geros būklės.

Lygis 1. Odoje atsirado nežymus paraudimas. Paraudimas dažniausiai pastebimas prie kaulinių struktūrų išsikišimų.

Lygis 2. Pastebimas dalinis odos storio sumažėjimas. Matomas žaizdos formavimasis.

Lygis 3. Matomas pilnas odos storio netekimas. Susiformavusi žaizda. Matomas riebalų sluoksnis (sausgyslės ir raiščiai nėra matomi).

Lygis 4. Nustatomas pilnas audinio storio netekimas. Aiškiai matomas kaulas, sausgyslės ar raištis.

Dažniausios pragulų atsiradimo vietos

Dažniausios pragulų atsiradimo vietos

Dažniausios pragulos atsiranda: kryžkaulio – sėdmenų (50%), kulnų (35%), menčių (5%) ir pakaušio (10%) srityse. Galima pasakyti ir tai, kad pragula gali atsirasti praktiškai bet kurioje kūno paviršiaus vietoje.

Pagrindinės pragulų atsiradimo priežastys

Nustatytos dvi pagrindinės pragulų atsiradimo priežastys:

  • Dėl mechaninio odos pažeidimo – ilgalaikis odos spaudimas vienoje vietoje ar gilesnis audinių (at)plyšimas nuo odos dėl netinkamos ligonio transportacijos ar parkėlimo, vertimo.
  • Dėl medžiagų apykaitos sutrikimo – dažniausiai pasitaikantis baltymo trūkumas, atsiradusi mažakraujystė ar jutimų sutrikimas.

Kaip išvengti pragulų?

Svarbu atsakingai ir atidžiai pažvelgti į pragulų profilaktiką. Ją sudaro pagrindinės trys dalys:

  • spaudimo odos paviršiuje mažinimas;
  • atsakinga odos priežiūra;
  • jau atsiradusių pragulų efektyvus gydymas.

Specialiųjų priemonių veikimą galima pagerinti atliekant papildomus veiksmus – stiprinant organizmą, jo atsparumą ir imunitetą, išorinių sąlygų, kurios daro didelę įtaką audinių gyjimui, gerinimas ir palankios aplinkos sudarymas.

Įtvaras kulnams nuo pragulųVienas svarbiausių aspektų pragulų profilaktikai – patogi ir tinkama kūno padėtis. Tinkamą profilaktiką padeda užtikrinti specialiosios priemonės  alkūnės ir kulnų apsauginiai įtvarais, pusiau cilindrinėmis pagalvėlėmis kulnams, apvaliomis pagalvėlėmis dubens sričiai ar įvairiomis pagalvėlėmis sėdėjimui. Priemonių naudojimas leidžia stebėti slaugomo asmens padėti ir užtikrinti, jog nesusiformuotų pragulos, neišsivystytų kontraktūros, skausmo sindromas. Tokiu būdu sumažinamas spaudimas vietose, kuriose galimai susidaro pragulos, ir sumažinama odos pažeidimų galimybė.

Alkūnių ir kulnų apsaugos užtikrina maksimalų komfortą, sumažinant spaudimą į Įtvaras alkūnėms nuo pragulųlovos paviršių. Apvalios pagalvėlės dubens sričiai nedirgina odos, nes neturi išorinių siūlių, audinys nesukelia prakaitavimo, yra atsparus vandeniui ir pralaidus orui. Pusiau cilindrinės pagalvėlės kulnams yra minkštos, palengvina minimalų judėjimą lovoje ir užtikrina higiena antibakterinėmis savybėmis.

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt