Riešo kanalo (tunelinis) sindromas

/ 2014-06-10

Daug pacientų kreipiasi į UAB IDEMUS dėl riešo skausmų, todėl pakalbinome didelės patirties turintį gydytoją ortopedą - traumatologą Julių Janavičių, kuris specializuojasi pėdos ir plaštakos chirurgijoje.

Klausimas: Kas yra riešo kanalo tunelinis sindromas?

Atsakymas: Riešo kanalo sindromas (RKS) yra būklė, kurią sukelia vidurinio nervo (nervus medianus) suspaudimas riešo kanale, pasireiškianti 1-4 pirštų jutimo sutrikimais, naktiniais skausmais, plaštakos motorikos (judesių) sutrikimais ir plaštakos raumenų (nykščio pakylos grupės) atrofija.

Klausimas: Kokios priežastys ir rizikos veiksniai sukelia riešo kanalo tunelinį sindromą?

Atsakymas: Riešo kanalas yra anatominė struktūra, kurią sudaro aštuoni riešo kaulai ir raištis – lenkiamųjų raumenų laikiklis (retinaculum flexorum). Šiame kanale yra devynios pirštus lenkiančios suasgyslės ir vidurinis nervas.

Visi veiksniai, kurie gali užspausti nervą kanale, trikdo jo kraujotaką, o dėl to kinta nervo elektrofiziologinės savybės – blogėja elektrinio impulso pralaidumas: sausgyslių dangalų tinimas dėl fizinio krūvio, traumos ar alerginės reakcijos, netinkama riešo padėtis (pvz. dirbant kompiuterio pele), kraujo išsiliejimas į riešo kanalą, pasislinkę kaulų lūžgaliai, užspaudimas gipso longete dėl audinių tinimo ir t.t.

Klausimas: Kokie yra šios ligos simptomai ir požymiai?

Atsakymas: Šis nervas yra mišraus tipo ir susideda iš juntamųjų ir motorinių skaidulų, todėl sutrikus jo funkcijai, pacientė (-as)  jaučia jutimo pokyčius pirmuose keturiuose pirštuose (skaičiuojant nuo nykščio). Tai gali būti padidėjęs jautrumas, sumažėjęs jautrumas, arba sunkesniais atvejais anestezija. Naktį vargina skausmai. Ryte pabudus plaštaka kurį laiką gali būti sustingusi. Dėl sutrikusios motorinės funkcijos, iš rankos gali kristi suimti daiktai, gali būti sunku suimti smulkius daiktus, gali išsivystyti nykščio pakylos raumenų grupės hipotrofija ir atrofija.

Klausimas: Ką daryti pajutus pirmuosius ligos požymius?

Atsakymas: Patartina kuo greičiau kreiptis į gydytoją ortopedą – traumatologą, besispecializuojantį plaštakos chirurgijoje arba gydytoją neurochirurgą.

Klausimas: Koks gydymas taikomas sergant riešo kanalo tuneliniu sindromu?

Atsakymas: Pirmiausia taikomas konservatyvus gydymas: priežasčių, sukėlusių patologiją, pašalinimas, skiriami priešuždegiminiai vaistai, analgetikai, galimos fizioterapinės procedūros.

Tam tikrais atvejais skiriami riešo įtvarai. Riešo įtvarai gali būti su sutvirtinimu (išimama aliuminine plokštele), kuris suteikia tvirtesnį riešo imobilizavimą, ir be sutvirtinimo – suteikia lengvą kompresiją ir palaikymą. Riešo įtvarai užsegami kibiomis juostelėmis, kurių dėka galima reguliuoti riešo apspaudimą.

Kuomet konservatyvus gydymas yra neefektyvus, kai liga tęsiasi ilgai, arba kai yra ūmus riešo kanalo sindromas, napasiduodantis medikamentiniam gydymui, taikomas operacinis gydymas. Atliekama retinakuliotomija arba lenkiamųjų raumenų laikiklio perpjovimas ir tokiu būdu padaroma vidurinio nervo dekompresija.

Klausimas: Kokios galimos komplikacijos laiku negydant šios ligos?

Atsakymas: Dažniausiai tai išliekantys jutimų sutrikimai 1-4 pirštuose, sutrikusi plaštakos motorika ir susilpnėjusi jėga dėl nykščio pakylos raumenų grupės pažeidimo. Sunkesniais atvejais gali išsivystyti Ziudeko sindromas arba refleksinė simpatinė distrofija. Tai labai rimta neurologinė būklė, sunkiai pasiduodanti net ir kompleksiniam gydymui.

Klausimas: Ar liga linkusi kartotis?

Atsakymas: Taip, ši liga gali kartotis tiek po konservatyvaus gydymo, tiek po operacinio gydymo, jei yra ją sukeliantys veiksniai.

Klausimas: Kaip išvengti riešo kanalo tunelinio sindromo?

Atsakymas: Vengti netinkamos riešo padėties, kurios metu užspaudžiamas vidurinis nervas rieše. Prie tokių padėčių galima priskirti darbą kompiuterio pele, arba bet kuri ilgalaikė riešo sulenkta padėtis. Vengti neadekvataus fizinio krūvio. Tai gali būti, pavyzdžiui, daržo sukasimas pavasarį arba 40 stikainių su uogiene dangtelių užsukimas, arba bet koks kitas fizinis krūvis, susijęs su pirštų suspaudimu. Ligą gali išprovokuoti tiesioginis riešo traumavimas bet kokiu darbo įrankiu. Kartais tai gali būti alerginė reakcija kad ir po bitės įkandimo.

UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai - traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite: medicininės paslaugos

Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34, Vilnius, „Sveikatos Stotelė“ Vytauto g. 24, Vilnius ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti elastinių ir neopreninių riešo įtvarų gydymui ir profilaktikai sportuojant ir dirbant. Taip pat pas mus galite įsigyti prekių, reikalingų formuoti taisyklingą laikyseną, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių. Sportuojantys žmonės gali įsigyti priemonių sportui, mankštai ir masažams bei įtvarų traumų profilaktikai.

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt