Riešo skausmas: priežastys ir gydymo būdai

/ 2018-10-02

Kasdien, nuo akimirkos kai nubundame, iki tol kol einame miegoti, mūsų plaštaka ir riešas atlieka judesius. Net nesusimąstome, kokį didelį krūvį patiria riešo sąnarys visos dienos metu: darbas kompiuteriu, rašymas, daiktų paėmimas, pakėlimas, piešimas, grojimas muzikiniais instrumentais ir kt. Todėl laikui bėgant gali imti skaudėti šį sąnarį.

Riešas yra stipri ir sudėtinga struktūra, kurią sudaro daug kaulų, raiščių, sausgyslių, tačiau traumos ir kasdieniai judesiai gali sukelti pažeidimus, ko pasekoje jaučiamas riešo sąnario skausmas. Skausmą  gali sukelti staigūs sužalojimai, dėl kurių atsiranda įtrūkimai ar lūžiai. Taip pat - ilgalaikės problemos, pavyzdžiui, pasikartojantys monotoniški plaštakų bei pirštų judesiai, artritas, riešo kanalo sindromas ir kt. Tiksli diagnozė yra labai svarbi, nes tinkamas gydymas priklauso nuo riešo skausmo priežasties ir sunkumo. Riešo skausmą  galime pajusti bet kuris iš mūsų, nesvarbu, ar dirbame sėdimą darbą, ar esame aktyvūs  kasdienėje veikloje, sporte.

Riešo skausmo rizikos veiksniai:

    -Sportas. Rankų sužalojimai yra įprasti daugelyje sporto šakų, įskaitant boulingą, golfo žaidimą, gimnastiką, snieglenčių sportą ir tenisą.

    -Kasdieniai judesiai darbo metu. Beveik visos veiklos, susijusios su rankomis ir riešais (mezgimas, plaukų kirpimas ir kt.), jeigu yra atliekamos pakankamai stipriai ir dažnai, gali sukelti riešo skausmą.

    -Ligos. Rizika pajusti riešo skausmą padidėja, jei sergate cukriniu diabetu, leukemija, vilklige.

    -Traumos. Nukritimas ant ištiestos rankos su išlenktu riešu dažnai sukelia laivakaulio lūžius.

    -Kartotinis stresas-stresinis lūžis. Bet kokia veikla, susijusi su pasikartojančiu riešo judesiu,  gali pažeisti audinius aplink sąnarius arba sukelti stresinius lūžius, ypač kai monotoniški judesiai atliekami valandų valandas be pertraukos.

Pateikiame dažniausiai pasitaikančias priežastis, kurios sukelia riešo skausmus:

  1. Riešo tendinitas. Tendinitas (sausgyslių uždegimas) yra dažna problema, kuri gali sukelti riešo skausmą ir patinimą. Esant riešo sausgyslių uždegimui dažniausiai chirurginio gydymo nereikia. Rekomenduojamas poilsio rėžimas, todėl būtina dėvėti riešo įtvarą su metaliniais sutvirtinimais, kuris imobilizuoja ir stabilizuoja riešo sąnarį.
  2. Riešo raiščių patempimas. Įvykus šiai traumai sutrinka riešo sąnario funkcija, būna skausmingi judesiai. Rekomenduojama dėvėti riešo įtvarą. Priklausomai nuo patempimo sunkumo galima rinktis tekstilinius, neopreninius įtvarus be sutvirtinimų. Jeigu reikalinga stipresnė imobilizacija, rinkitės įtvarus su metaliniais sutvirtinimais.
  3. Riešo kanalo tunelinis sindromas. Riešo kanalo tunelinis sindromas yra būklė, kurią sukelia vidurinio nervo suspaudimas riešo kanale, pasireiškianti 1-4 pirštų jutimo sutrikimais, naktiniais skausmais, plaštakos judesių sutrikimais ir plaštakos raumenų (nykščio pakylos grupės) atrofija. Tam tikrais atvejais skiriami įtvarai. Įtvaras riešui su sutvirtinimu (išimama aliuminine plokštele) suteikia tvirtesnį riešo imobilizavimą, be sutvirtinimo – suteikia lengvą kompresiją ir palaikymą. Daugiau informacijos apie šią ligą rasite paspaudę šią nuorodą: https://www.idemus.lt/naujienos/straipsniai/rieso-kanalo-tunelinis-sindromas.html
  4. Artritas. Artritas yra dažna priežastis, dėl kurios gali atsirasti riešo skausmas, patinimas, taip pat gali kilti sunkumų atliekant kasdienę veiklą. Rekomenduojama suteikti sąnariui ramybę – apriboti dienos metu sąnariui tenkantį fizinį krūvį. Imobilizavimui tinka ortopedinis įtvaras su metaliniais sutvirtinimais ir anatomiškai pritaikytomis velcro juostelėmis.
  5. Ganglionų cistos. Šios cistos paprastai vystosi šalia sąnario ar sausgyslių. Tai yra gėrybiniai navikai. Jeigu cista spaudžia nervą ir sukelia skausmą, rekomenduojami  riešo įtvarai sąnario imobilizacijai. Daugiau informacijos apie šią ligą rasite paspaudę šią nuorodą: https://www.idemus.lt/naujienos/straipsniai/rankos-isvarza-ganglionas-kas-tai.html
  6. Riešo lūžis. Riešo lūžis yra ortopedinis pažeidimas, kuris sukelia stiprius skausmus. Esant riešo lūžiams rekomenduojame termoplastinį riešo-plaštakos įtvarą, kuris imobilizuoja pažeistą sąnarį. Šis įtvaras gaminamas individualiai termoplastinių medžiagų pagrindu, turi reguliuojamus velcro užsegimus.

Riešo skausmo gydymas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties, todėl labai svarbu, kad suprastumėte savo simptomų priežastį. Jei ilgą laiką, nedingsta simptomai arba yra sunki būklė, būtina kreiptis į gydytoją.

Pirmoji pagalba, esant riešo skausmams: šildantis arba šaldantis gelio kompresas (priklausomai nuo skausmo priežasties), poilsis, ramybė. Jeigu skausmo priežastis yra artritas, tendinitas, gali reikėti vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Įmobilizuokite riešo sąnarį ortopediniu įtvaru. Jeigu reikia tvirto prilaikymo, stabilumo rinkitės įtvarus su metaliniais sutvirtinimais. Lengvam prilaikymui rekomenduojami tekstiliniai, neopreniniai įtvarai, kurie padės jums atlikti kasdienę įprastą veiklą. Koreguokite savo kasdienę veiklą taip, kad nepažeistumėte skaudančio riešo sąnario.

Rekomenduojami riešo įtvarai sportui ir kasdienai:

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

 Riešo skausmas, riešo įtvaras

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt