Judėjimo problemos ir jų sprendimo būdai
/ 2014-08-13Vaikščiojimas tai daug sistemų apimantis aktyvumas, kuris reikalauja ne tik raumenų jėgos, bet taip pat pusiausvyros įgūdžių. Skausmai, ligos ar pažeidimai gali paveikti fizinius gebėjimus. Taip pat senyvas amžius įtakoja žmogaus judėjimo galimybes: vaikštoma lėčiau, gali pakisti laikysena, sutrumpėja žingsnis. Kadangi vyresnio amžiaus žmonės griūva daug dažniau nei jauni ir pasekmės yra skaudesnės, todėl reikalingas didesnis dėmesys.
Judėjimą ribojantys ir griuvimą sukeliantys veiksniai:
-Amžiaus pakitimai;
-Medicininės priežastys (sąnarių ligos, neurologiniai susirgimai, regėjimo sistemos ligos ir kt.);
-Vaistų įtaka (migdomieji, kraujo spaudimą mažinantys vaistai ir kt.);
-Aplikos pavojai (slidus paviršius, blogas apšvietimas ir kt.).
Dėl ligos ar traumos sutrikusią judėjimo funkciją ne visada pavyksta normalizuoti. Žmogus vengia vaikščioti, daugiau judėti.Todėl judėjimo stokos problema sprendžiama tokių specialių priemonių pagalba, kaip pvz., lazdelė, ramentai, vaikštynė, vežimėlis.
Alkūniniai ir pažastiniai ramentai
Ramentų paskirtis yra suteikti papildomą atramos tašką. Viena iš plačiausiai paplitusių priemonių yra alkūninis ramentas. Dažniausiai gaminamas iš aliuminio, turi
plastmasinę rankeną. Kito tipo ramentas yra pažastinis ramentas - su viena kojele, rankena ir pažasties atrama. Rekomenduojama esant abipusiam silpnumui ir koordinacijos sutrikimams aptinėse galūnėse, vienpusiam silpnumui apatinėse galūnėse, kai negalima pilnai apkrauti pažeistos apatinės galūnės. Naudoti galima pavieniui arba poromis. Priemonės pritaikymas: asmuo turi stovėti tiesiai, simetriškai, atpalaidavęs rankas ir pečius, vienodai remtis į grindis. Ramento ilgis nustatomas reguliuojant kojelę.
Lazdelės
Greta ramentų yra ir vaikščiojimo lazdelės su viena ir daugiau negu viena kojelėmis (su trimis atramomis, su keturiomis atramomis). Lazdelės gali būti reguliuojamo
aukščio, sulankstomos, gaminamos iš įvairių medžiagų (aliuminis, medis). Rekomenduojama esant raumenų silpnumui, pažeistai pusiausvyrai, silpniems kaulams, pakenktiems sąnariams, deformacijoms, bendram ar senatviniam nusilpimui. Priemonės pritaikymas: asmuo turi stovėti tiesiai, simetriškai, atpalaidavęs rankas ir pečius, vienodai remtis į grindis. Nuėmus medinės lazdelės antgalį bei apvertus ją kojele aukštyn, pažymėti ties yline alkūnkaulio atauga. Nupjovus kojelę, uždėti antgalį. Metalinės lazdelės ilgis nustatomas reguliuojant kojelę.
Vaikštynės
Sunkiau savarankiškai judantiems senyvo amžiaus žmonėms ar pacientams, kurių sutrikusi pusiausvyra, mobilumui gerinti skiriamos dvirankės vaikščiojimo priemonės – vaikštynės be ratukų arba vaikštynės su ratukais. Vaikštynė su ratukais – rankomis stumiama vaikščiojimo priemonė su ratukais, kuri gali būti su dviem priekiniais
ratukais ir dviem galinėmis kojelėmis, taip pat su trimis arba keturiais ratukais. Vaikštynės be ratukų – tai vaikščiojimo priemonė be ratukų ir be kitokių atramų, išskyrus rankenas. Aukštos vaikštynės turi laikiklį dilbiui. Skiriama asmenims po paralyžiaus, insulto, stuburo ir dubens kaulų operacijų, taip pat esant stuburo ir apatinių galūnių funkciniams ir anatominiams pakenkimams. Priemonės pritaikymas: stovint laisvai, atsipalaidavus rankos turi būti šiek tiek sulenktos per alkūnes.
Neįgaliųjų vežimėliai
Neįgaliųjų vežimėliai rekomenduojami asmenims, kurie negali vaikščioti arba sunkiai įveikia ilgesnį atstumą su vaikščiojimo priemonėmis. Kai asmuo dėl įvairių sveikatos būklių priverstas judėti rankomis varomu neįgaliųjų vežimėliu ir yra visiškai savarankiškas, tinkamiausi jam yra aktyvaus tipo vežimėlis arba universalaus tipo neįgaliojo vežimėlis. Šių vežimėlių naudotojai yra asmenys, patyrę nugaros smegenų pažeidimus, sergantys išsėtine skleroze, esant sąnarių pažeidimams (sunkios formos), po apatinių galūnių amputacijų, sergantys raumenų distrofijomis, asmenys po galvos smegenų pažeidimų ir kt. atvejais. Jie turi turėti pakankamai išlikusių funkcijų, kurios leistų jiems sėdėti tiesiai ir patiems valdyti vežimėlį ir tokiu būdu aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime.
Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ (Viršuliškių g. 34, Vilnius), „Sveikatos Stotelė“ (Vytauto g. 24, Vilnius) ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti priemonių judėjimui, prekių nėščiosioms, efektyvių priemonių pėdoms, aukštos kokybės kompresinių kojinių SIGVARIS venų ligų gydymui ir profilaktikai, taip pat galite įsigyti įtvarų potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant.
UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite medicinines paslaugos
Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė