Kokios priežastys sukelia kelio sąnario nestabilumą aktyviems žmonėms?

/ 2017-11-14

Per pastarąjį dešimtmetį atsiradus pažangiems tyrimams tapo galima lengviau nustatyti, įvertinti ir gydyti kelio nestabilumą. Nepaisant šios pažangos, atsiradęs kelio sąnario nestabilumas vis dar kelia daug problemų pacientams, kurie yra jauni ir aktyvūs sporto entuziastai.

Kelio sąnarys yra labai svarbi ir sudėtinga žmogaus kūno struktūra, kuriai tenka didelis krūvis. Žingsniai įvairiomis kryptimis, šokinėjimas, sukimasis ir daugelis kitų kelio judesių yra įmanomi dėl palaikančių konstrukcijų, kurios kartu ir suteikia kelio sąnario stabilumą. Traumos, sportas, kritimas ir kitos sąlygos gali sukelti kelio nestabilumą, kuris gali paveikti įprastą kasdienę veiklą.

Sportininkai, žaidėjai, šokėjai atlieka dažnus, pakartotinus, judesius per kelio sąnarį įvairiomis kryptimis, todėl kai kurie veiksmai, nors ir netiesiogiai, gali sukelti kelio nestabilumą. Skirtingi judesiai, pvz.: sukimasis, kojos pasukimas į šoną, šokinėjimas, bėgimas ir pan., gali pažeisti kelio sąnario stabilumą palaikančias struktūras (nestabilumas gali būti susijęs su pažeistais kelio sąnario raiščiais, taip pat įtakos turi ir raumenų pažeidimai, sužalojimai, jeigu yra pažeistas vidis arba išorinis kelio sąnario meniskas, esant patinimui).

 Dažniausios traumos, sukeliančios kelio sąnario nestabilumą, yra šios:

  1. Priekinio/užpakalinio kryžminio raiščio pažeidimas.
  2. Vidinio/išorinio šalutinio raiščio pažeidimas.
  3. Kelio patempimas, kuomet pažeidžiami keturi kelio sanarį stabilizuojantys raiščiai.
  4. Girnelės išnirimas.
  5. Osteochondrinis kelio lūžis.
  6. Vidinio/išorinio menisko pažeidimas.
  7. Ūminis kelio sužeidimas ir kt.

Gydymas ir profilaktika

Svarbiausia, esant kelio sąnario skausmams, nestabilumui, jų neignoruoti, nes tai gali bloginti gyvenimo kokybę. Kuomet traumuojamas kelio sąnarys, pažeidžiamas meniskas, plyšta raiščiai, gali prireikti ilgalaikio gydymo bei kelio sąnario imobilizavimo. Po sunkių traumų ar lūžių dedamas kojos imobilizatorius, kuris imobilizuoja ir išlaiko visą koją vienoje pozicijoje. Esant sąnario skausmams, nestabilumui, rekomenduojamas įtvaras su metaliniais šoniniais lankstais. Toks kelio įtvaras suteikia kelio sąnariui stabilumo. Elastiniai kelių įtvarai rekomenduojami esant lengviems kelio sužalojimams, sumušimams, patempimams, kai reikia švelniai prilaikyti pažeistą sąnarį.

Jeigu jaučiate skausmus, nestabilumą ir kelio sąnarys tapo jautresnis šaltiems orams, rekomenduojame įsigyti  kelio įtvarus su angora. Dėl angoros vilnos šildomųjų savybių kelio įtvaras suteikia kūnui natūralią šilumą, atpalaiduoja raumenis ir stimuliuoja cirkuliaciją, taip sumažindamas sąnario skausmą. Labai svarbu ir kasdienis saikingas fizinis krūvis.Aktyvios veiklos stoka sąnarius tarsi apmarina, todėl reikia reguliarai juos mankštinti jų neapkraunant. Mankštos metu rekomenduojami neopreniniai įtvarai, kurie apsaugo kelio sąnarį ir suteikia termokompresiją bei stabilumą.

Daugiau priemonių kelio sąnario stabilumui rasite UAB IDEMUS parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34, Vytauto g. 24, Vilniuje ir internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt. Parduotuvėse galite įsigyti įtvarų potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant, įvairių priemonių sportui, reabilitacijai, slaugai, prekių nėščiosioms.

UAB  IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite www.idemus.lt.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt