Ligonių priežiūra ir slauga

/ 2014-07-30

Įvairiausios ligos sukausto ne tik garbaus amžiaus žmones – jos gali užklupti ir jauną. Nuolatinės slaugos poreikis gali atsirasti labai greitai ir netikėtai. Žmogui gali tekti gulėti lovoje, pasikliaunant tik kitų pagalba. Ligų, paguldančių į patalą, priežastys – įvairios. Tai gali būti kitų susirgimų pasekmės, kartais kaltos traumos arba tiesiog ligų apsunkinta senatvė.

Slaugyti daugelį metų lėtinėmis ligomis sergančius ligonius namie yra sunku. Jiems reikia sudaryti sąlygas, labiausiai atitinkančias sveikatos būklę: tai gali padėti pasveikti ir netgi atsikelti nuo patalo (pvz., po miokardo infarkto, insulto, traumų) bei apsaugoti nuo galimų ligos komplikacijų. Sergantis žmogus turi būti slaugomas atsižvelgiant ne tik į ligą, jos sunkumą, ligonio amžių, bet ir į individualias jo savybes, poreikius.

Pragulų profilaktika

Slaugomą ligonį svarbu apsaugoti nuo pragulų, kurios atsiranda dėl sutrikusios kraujotakos prasidėjus odos ir gilesnių audinių nekrozei. Svarbiausia sumažinti spaudimą pragulų atsiradimo vietose. Tam puikiai tinka grikių lukštų dubens srities pagalvė bei grikių lukštų pagalvėlės kulnams. Pragulų profilaktikai taip pat dažnai naudojamas čiužinys su kompresoriumi, kuris pagamintas iš tvirto PVC plastiko su oro tarpais, kurie yra cikliškai pakaitomis pripučiami. Tokiu būdu sumažinamas spaudimas tose vietose, kur gali susidaryti pragulos ir minimalizuojama odos pažeidimų galimybė.

Ligonio higiena

Plaukų išvaizda dažnai atspindi žmogaus savijautą, nuotaiką, sveikatos būklę. Jei ligonio būklė leidžia, jis pats prižiūri plaukus: šukuoja, plauna. Gulinčiam ligoniui reikalinga priežiūra ir pagalba. Galvos plovimui galima naudoti šampūno kepurę, taip pat yra specialios pripučiamos arba plastikinės vonelės galvai plauti, kurių dėka galvos plovimas netampa sudėtinga užduotimi. Jei ligonis gali pats judėti tai pirmiausia turi būti pritaikoma maudymosi aplinka. Reikia įrengti turėklus arba laikiklius maudymosi zonoje ir aplink ją. Vonioje ir prie jos turi būti padėtas neslystantis kilimėlis. Jeigu judėjimas ir pusiausvyra yra sutrikę gali būti reikalinga dušo kėdė, vonios suoliukas.

Sunkiai sergantys ligoniai tuštinasi ir šlapinasi lovoje, todėl būtina naudoti neperšlampamus paklotus, moteriškas/vyriškas anteles  ir basonus. Paklotai būtini, norint apsaugoti paklodes nuo peršlapimo netikėtose situacijose keičiant įklotus, jie taip pat dedami po paklode, kad nesudrėktų lovos čiužinys. Renkantis basoną svarbu, kad būtų patogi jo forma. Jeigu pacientas turi pakankamai jėgų atsikelti iš lovos ir judėti, bet yra sunku naudotis įprastu tualetu, galima pasirinkti tualeto sėdynę-paaukštinimą arba tualetinę kėdę su basonu. Tualeto sėdynės-paaukštinimai skirti palengvinti atsisėdimą ir atsikėlimą nuo tualeto. Jie yra kelių aukščių – 10 cm. ir 14 cm., turi specialius fiksatorius, taip pat gali būti su dangčiu arba be dangčio. Tualetinė kėdė gali būti su ratukais arba panaši į įprastą kėdę su specialia skyle ir išimamu basonu bei lengvai valomu paviršiumi.

Pagalbinės priemonės

Individualaus naudojimo pagalbinės priemonės padeda kompensuoti apsitarnavimo/savipriežiūros funkciją, taip pat suteikia savarankiškumo ligoniui - jis tampa mažiau priklausomas nuo aplinkinių. Dažniausiai naudojamos priemonės yra lazdelė daiktams pakelti, priemonės kojinių užsimovimui, dėžutė tabletėms (dienai, savaitei). Lazdelė daiktams pakelti gali būti dviejų ilgių: 65cm. ir 80cm. Su šia lazdele lengvai pakelsite daiktus nuo žemės be jokių pastangų ir nugaros varginimo. Priemonės, palengvinančios kojinių užsimovimą, gali būti pagamintos iš plastiko su raišteliais arba iš lankstaus plastiko su metaliniais laikikliais. Tinka žmonėms po klubo sąnario operacijų, esant nugaros skausmams, nusilpus rankų raumenims, sutrikus rankų smulkiajai motorikai. Dėžutė tabletėms taip pat gali būti kelių rūšių: vienai dienai, savaitei, taip pat su priminimo funkcija. Dėžutė tabletėms vienai dienai pagaminta iš plastiko, su skaidriu stumiamu dangteliu, yra keturi skyreliai: rytui, dienai, vakarui ir nakčiai. Dėžutė tabletėms savaitei skirta septynių dienų vaistų normai susidėti. Komplekte septynios skaidraus plastiko lengvai atidaromos/uždaromos dėžutės su keturiais reguliuojamo pločio skyreliais tabletėms. Dėžutė vaistams su priminimo funkcija yra kišeninio dydžio prietaisas priminsiantis signalais apie vaistų vartojimo režimą. Šios dėžutės puikiai tinka esant atminties sutrikimams, ypatingai dėl senatvės ar patirtų traumų. Taip pat patogu keliaujant, visada po ranka turėsite jums reikalingiausius vaistus.

Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ (Viršuliškių g. 34, Vilnius), „Sveikatos Stotelė“ (Vytauto g. 24, Vilnius) ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti įvairių prekių ir priemonių slaugai, pagalbinių priemonių, skirtų didinti savarankišką apsitarnavimą, taip pat didelis pasirinkimas reabilitaciniam gydymui skirtų priemonių. Sportuojantys žmonės gali įsigyti priemonių sportui, mankštai ir masažams bei įtvarų traumų gydymui ir profilaktikai.

UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite medicinines paslaugos

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt