Ortopediniai įtvarai gydymui ir profilaktikai
/ 2016-06-16Ortopediniai įtvarai skirti įvairių kūno dalių imobilizavimui, stabilizavimui, prilaikymui, priklausomai nuo esamos problemos, patirto pažeidimo. Tai ortopedinė priemonė, kurią galima naudoti gydymui ir traumų profilaktikai,potrauminiu periodu, siekiant išvengti skausmo ir išlikti aktyviems.
Įtvarai rekomenduojami po įvairių operacijų, dėvimi sveikimo/gyjimo ir reabilitacijos laikotarpiu, ypač sportinių traumų atveju. Ortopediniai įtvarai skirti ne vien tik patyrus traumas sporto metu. Jie taip pat rekomenduojami patiriamoms traumoms darbo vietoje, kasdieninėje veikloje, sergant lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip artritas, ar tiesiog jaučiant skausmus.
Riešo įtvarai
Bet koks stiprus smūgis, tenkantis riešo sąnariui gali traumuoti patį sąnarį, sukelti riešo patempimus, kaulų lūžius. Skausmas gali būti švelnus ir pereiti į pasikartojantį, dirginantį, aštrų skausmą. Riešo skausmus, taip pat gali sukelti įvairūs sveikatos sutrikimai, ligos, pavyzdžiui, osteoartritas, reumatoidinis artritas, riešo kanalo sindromas, bursitas, tenosinovitas, podagra ir kt. Riešo skausmas gali būti ūminis arba lėtinis. Daugeliu atvejų, papildomas riešo prilaikymas gali būti naudingas, siekiant sumažinti skausmą, norint imobilizuoti arba apsaugoti riešo sąnarį. Dauguma riešo įtvarų neriboja pirštų funkcijos, net tada, kai riešas yra imobilizuotas.
Alkūnės įtvarai dėvimi gydant alkūnės traumas – patempimus, sumušimus, sergant epikondilitu (tenisininko alkūne), artritu. Peties įtvarai dėvimi gydant peties traumas – patempimus, sumušimus. Šiuos įtvarus rekomenduojama dėvėti ne tik besigydant traumas, bet ir siekiant jų išvengti sportuojant, dirbant fizinį darbą. Itin kokybiški, garsių įtvarų gamintojų Orliman ir Thuasne, įtvarai užtikrins apsaugą ir komfortą.
Čiurnos įtvarai
Čiurnos įtvarai dėvimi, esant čiurnos sąnario patempimams, panirimams, sausgyslės plyšimui ir kitiems pažeidimams, taip pat po operacijų ir kaip profilaktikos priemonė, siekiant apsaugoti čiurnos sąnarį. Įtvarų yra įvairių modelių, todėl renkantis svarbu atsižvelgti į esamą/buvusį sąnario pažeidimą. Čiurnos įtvarai stabilizijuoja, imobilizuoja, čiurnos sąnarį. Rekomenduojama dėvėti po traumos, siekiant išvengti rimtesnių, sunkesnių sąnario pažeidimų. Čiurnos įtvaro modelis priklauso nuo patirtos traumos. Įtvarai gali būti kojinės tipo, atvirais pirštais, kuomet reikia lengvo apspaudimo ir prilaikymo. Jei reikia apsaugoti čiurną nuo panirimo, rekomenduojami įtvarai su plastikiniais šoniniais sutvirtinimais arba Velcro užsegimais - juosteles galima apvynioti “aštuoniuke”.
Kelio įtvarai
Kelio įtvarai dėvimi esant kelio sąnario pažeidimams arba kaip prevencijos priemonė, siekiant išvengti sužalojimų. Kelio įtvarų yra įvairių modelių: gali būti tekstiliniai, neopreniniai, su plastikiniais/metaliniais šoniniais sutvirtinimais, be sutvirtinimų ir kt. Todėl renkantis įtvarą svarbu įvertinti esamus/buvusius kelio sąnario pažeidimus. Kelio įtvaras rekomenduojamas esant kelio sąnario pažeidimams, patyrus traumas, po kelio sąnario operacijos, jei yra padidėjusi rizika patirti kelio sąnario traumą, taip pat jei yra lėtiniai kelio sąnario skausmai, sukelti tokių ligų kaip, pavyzdžiui, artritas. Profilaktikai naudojami kelio įtvarai suteikia papildomą apsaugą ir kelio sąnario prilaikymą sporto metu, kasdienėje ir darbinėje veiklose, kur atliekami sunkūs, pakartotini kelių judesiai.
Nugaros įtvarai
Nugaros skausmus patiria dažnas žmogus, todėl nugaros prilaikymas fizinio krūvio metu yra labai svarbus. Nugaros įtvarai suteikia papildomo stabilumo, prilaiko nugarą dirbant, atliekant kasdienę veiklą ir apsaugo nuo pažeidimų, skausmų. Egzistuoja daug veiksnių, kurie įtakoja atsiradusius nugaros skausmus: problemos, susijusios su nugaros raumenimis, su netaisyklinga laikysena, patirtos traumos keliant sunkius daiktus, lėtinės ligos, netinkama miegojimo padėtis. Degeracinė diskų liga taip pat viena iš priežasčių, kodėl atsiranda nugaros skausmai. Kai paūmėja skausmas, reikia vengti sunkių daiktų kėlimo, lenkimosi ir sukimosi judesių. Nugaros skausmas gali pasireikšti nuo vieno incidento, pavyzdžiui, autoavarijos, sporto traumos, susižalojimo darbo vietoje, kritimo, ar kt. Spondilolistezė, dažniausiai atsiranda apatinėje juosmens dalyje. Pasislinkęs slankstelis gali užspausti nervų šakneles, sukelti skausmus. Esant juosmens stenozei, kuomet susiaurėja stuburo kanalas, atsiranda tokie simptomai kaip kojų dilgčiojimas, skausmas, tirpimas, eisenos sutrikimai.
Nugaros įtvarai suteikia papildomą prilaikymą, stabilumą nugaros juosmeninėje dalyje. Yra įvairių nugaros įtvarų modelių: gali būti tekstiliniai, neopreniniai, lengvai prilaikantys su plastikiniais sutvirtinimais, stipriai/tvirtai prilaikantys su metaliniais sutvirtinimais ir papildomomis velcro juostomis. Velcro užsegimu galite reguliuoti nugaros prilaikymą, apspaudimą. Įtvarai su metaliniais sutvirtinimais rekomenduojami sunkius fizinius darbus dirbantiems žmonėms. Lengviau prilaikantys įtvarai rekomenduojami žmonėms, kurie jaučia skausmą atlikdami kasdienę veiklą.
Šiuos ir kitus kokybiškus, modernius, komfortiškus įtvarus galite įsigyti parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34, ir Vytauto g. 24 Vilniuje bei internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt. Mūsų parduotuvėse galite įsigyti įtvarų potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant, įvairių priemonių sportui, reabilitacijai, slaugai, prekių nėščiosioms, aukštos kokybės kompresinių kojinių SIGVARIS venų ligų gydymui ir profilaktikai.
UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite: www.idemus.lt.
Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė