Taisyklinga laikysena - tai sveikata ir grožis
/ 2014-08-22Vis dažniau ne tik suaugusieji bet ir vaikai ima skųstis nugaros skausmais. Pagrindinė priežastis – netaisyklinga (ydinga) laikysena. Tai itin aktuali problema. Tėvai neretai tikisi, kad jų vaikas išaugs, sutvirtės savaime, todėl kartais delsia kreiptis į gydytojus ortopedus. Ankstyvas diagnozavimas ir kompleksinis gydymas gali padėti sustabdyti stuburo ar krūtinės ląstos deformaciją.
Taisyklinga laikysena ne tik puošia žmogų, bet ir padeda išsaugoti jaunystę, išvengti nugaros ir sprando skausmų, sąnariai yra optimalios padėties, sudaromos palankios sąlygos vidaus organams veikti. Laikysenai įtaką daro bendra sveikata, kūno sudėjimas, lytis, jėga ir ištvermė, asmeniniai įpročiai, darbo vieta, socialinės ir kultūrinės tradicijos.
Netaisyklingos laikysenos priežastys
Pagrindinės netaisyklingos laikysenos priežastys: 1. Įgimtos stuburo deformacijos. 2. Anatominiai veiksniai (raiščių silpnumas, raumenų tonusas, sąnarių padėtis ir judrumas), 3. Persirgtos ligos. Ydingą laikyseną lemia ir blogi įpročiai: netaisyklingas sėdėjimas ir stovėjimas (ant vienos kojos, perkreipus dubenį), sunkių daiktų nešiojimas ant vieno peties ar viena ranka, netaisyklingas gulėjimas (ant šono, susirietus, ankštoje per minkštoje, įdubusioje lovoje, ant didelės pagalvės), judėjimo stoka.
Netaisyklingos laikysenos požymiai
Esant netaisyklingai laikysenai ar nedidelio laipsnio stuburo iškrypimui žmogus gali niekuo nesiskųsti, o susidariusios deformacijos net nepastebėti. Ilgainiui ima varginti nugaros skausmai, dėl vidaus organų suspaudimo gali pasunkėti kvėpavimas, širdies, virškinamojo trakto darbas. Progresuojant iškrypimui jis tampa aiškiai matomu. Vienas petys, klubas pakyla aukščiau už kitą. Taip pat galima pastebėti, jog tokio paciento mentės yra atsikišusios nevienodai, gali būti stuburo išlinkimas į vieną ar kitą šoną, priekį, ar atgal. Vėlesnėse stuburo iškrypimo stadijose atsiranda nugaros skausmai, kurie sustiprėja ilgiau pasėdėjus ar pastovėjus.
Stuburo iškrypimai skirstomi: 1. Skoliozė – stuburo iškrypimas į šoną. Dėl šio iškrypimo stuburas, žiūrint iš nugaros, atrodo panašus į raidę S ar C. 2. Kifozė – tai per gilus stuburo linkis į užpakalį, žmogus atrodo susikūprinęs. 3. Lordozė – per gilus stuburo išlinkimas į priekį, žmogus atrodo stipriai atsilošęs.
Priemonės taisyklingai laikysenai
Ypač atidžiai reikėtų stebėti 5-6 metų vaikų laikyseną - tuo metu vaikai itin sparčiai auga. Kuo anksčiau bus nustatyti sutrikimai ir parinktos tinkamos korekcinės priemonės, tuo anksčiau bus galima bent dalinai sumažinti problemas, kurios iškils vėliau, vaikui suaugus.
Jei ydinga laikysena jau susiformavusi, ją tikrai verta taisyti, tai ne vien išorinis defektas. Bloga laikysena trukdo normaliai vidaus organų veiklai, vėliau atsiranda nuolatiniai nugaros skausmai, dažnai kankina nuovargis, yra trikdoma širdies ir kvėpavimo sistemų veikla.
Jei norite priprasti prie taisyklingos laikysenos, tačiau nuolat pamirštate išsitiesti, galite įsigyti ir dėvėti laikysenos korektorių (reklinatorių). Reklinatoriai gali būti dviejų rūšių: elastininiai arba su garso signalu (“voriukas”). Susikūprinus specialus įtaisytas įrenginys pradeda skleisti garsinį signalą ir primena, jog reikia išsitiesi. Tai stiprina įpročius ir aktyvina nugaros raumenis, laikysena pasitaiso. Įtvarą dėvėti rekomenduojama 2-3 kartus per dieną po 10-15 minučių.
Elastinis reklinatorius pagamintas iš orui laidžios elastinės medžiagos. Dvi viršutinės juostos yra prailgintos per pečius, nugaroje susikryžiuojančios ir prisitvirtinančios Velcro lipduku pilvo srityje. Dėl ypatingos konstrukcijos neleidžia susimesti į kuprą ir tempia pečius atgal. Iš pradžių gali būti jaučiamas diskomfortas - nugarai nepatogu, maudžia raumenis, dirželiai trukdo ir spaudžia pečius. Bet ilgainiui raumenys įpranta prie taisyklingos padėties. Rekomenduojama nešioti ne daugiau 3-4 valandų per dieną.
Taisyklingai laikysenai ir raumenų stiprinimui galima naudoti kamuolius. Kamuolį naudojant vietoje kėdės, stimuliuojami pilvo ir nugaros raumenys, gerėja koordinacija, laikysena. Sėdint kojos turi remtis į grindis visa pėda, keliai sudaryti 90 laipsnių kampą. Išsitiesus ar taisyklingai sėdint, iš pradžių gali būti nepatogu ar net skaudėti raumenis – jei nugaros raumenys yra silpni ir metų metus netreniruoti, tikrai kurį laiką jausite diskomfortą.
Jei didesnę laiko dalį praleidžiate sėdėdami, Jums puikiai tiks viskoelastinė taisyklingos laikysenos pagalvė. Viskoelastinės medžiagos pagrindas palaiko, atpalaiduoja nugaros raumenis ir sumažina nugaros, pečių ir kaklo įtampą. Šios anatominės nugaros atramos pagalvės forma sumažina nugaros spaudimą, užtikrina taisyklingą laikyseną ir suteikia ypatingą komfortą kai sėdite. Elastinė tvirtinimo juosta neleidžia pagalvei judėti. Universali, idealiai tinka biuro kėdėms.
Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ (Viršuliškių g. 34, Vilnius), „Sveikatos Stotelė“ (Vytauto g. 24, Vilnius) ir internetinėje parduotuvėje galite rasti daugiau laikysenos koregavimo priemonių. Parduotuvėse taip pat galite pasidaryti pėdų tyrimą, įsigyti įtvarų sportui ir reabilitacijai, prekių mamytėms, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių.
UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite medicinines paslaugos
Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė