Stuburo iškrypimo gydymui – specialus korsetas

/ 2019-05-03

Korseto dėvėjimas - prieš ir po 6 mėn.Netaisyklinga laikysena ar stuburo iškrypimas – skoliozė? Tikriausiai dažnai tėvai išgirsta gydytojų diagnozę – netaisyklinga laikysena. Ji diagnozuojama maždaug kas trečiam vaikui. Gerokai rimtesnė problema - stuburo iškrypimas nustatoma kur kas rečiau.  Šį kartą norime pakalbėti būtent apie skoliozę.

Stuburo iškrypimas vadinamas skolioze ir ji diagnozuojama tada, kai išlinkimas yra 10 laipsnių ir daugiau. Išlinkimai, kurie neviršija 10 laipsnių yra vadinami netaisyklinga laikysena. Stuburo iškrypimas ar netaisyklinga laikysena?

Stuburo iškrypimas - sudėtinga ir ilgo gydymo reikalaujanti liga. Apie skoliozę ir jos gydymo metodus plačiau kalbamės su gyd. ortopedu-traumatologu med.dr.Giedriumi Bernotavičiumi.

Kas yra skoliozė,  kokios jos atsiradimo priežastys ir simptomai?

Pagal SRS (scoliosis research society) tarptautinę skoliozės asociaciją, stuburo iškrypimas 10 ir daugiau laipsnių su slankstelių rotacija vadinamas skolioze.

Korseto dėvėjimas - prieš ir po 12 mėn.

Stuburo deformacijos yra dažniausiai pasitaikančios deformacijos vaikų ir paauglių ortopedijoje. Tai - dažniausiai mergaičių liga.  Literatūros duomenimis skoliozė diagnozuojama nuo  0.2 iki 6 % populiacijos.

Skoliozė, nustatyta 10 – 18 metų amžiuje ir esant nežinomai iškrypimo priežasčiai, vadinama paauglių idiopatine skolioze. Dabar neabejojama, kad idiopatinei skoliozei (IS) atsirasti pagrindinis faktorius yra genetinis 

komponentas. Stuburo deformacija atsiranda dėl stuburo priekinės dalies nenormalaus augimo kartu su biomechaniniais disko pasiketimais, kurie atsiranda jau kaip antriniai pokyčiai po pirminės deformacijos, taip spartindami ligos eigą.

Pagrindiniai skoliozės simptomai yra šonkaulinė kupra, dubens asimetrija ir ryški nugaros ilgųjų raumenų volelių asimetrija.

Negydyta skoliozė sukelia ne tik išvaizdos pokyčius, bet ir nugaros skausmus, didelio laipsnio iškrypimas įtakoja kvėpavimo nepakankamumo atsiradimą.

Ar stuburo iškrypimas progresuoja visą gyvenimą?

Jei iškrypimas yra iki 40 laipsnių, po kaulinės brandos jis daugiau neprogresuoja. Didesnis iškrypimas (> 40°) ir jaunas amžius turi didžiausią įtaką skoliozės progresavimui. Iškrypimas virš 50 laipsnių progresuoja visą gyvenimą, ypač krūtininėje stuburo dalyje, kiekvienais metais po 1-2 laipsnius. Todėl labai svarbu laiku diagnozuoti skoliozę ir imtis visų priemonių defomacijai sustabdyti.

Kaip gydoma skoliozė?

Skoliozės gydymo taktika (stebėjimas, korseto skyrimas ar operacinis gydymas) priklauso nuo stuburo iškrypimo laipsnio ir kaulinės vaiko brandos.

Vaikas, turintis nedidelio laipsnio iškrypimą (mažiau kaip 20°), yra stebimas kas 6-12 mėnesių atliekant stuburo rentgenogramas.  

Korsetas skiriamas, jei yra stuburo iškrypimas  nuo 20 iki  40 laipsnių, kai iškrypimas progresuoja  daugiau kaip  5 laipsniai po paskutinio apsilankymo, arba pirmą kartą nustatytas iškrypimas yra 30 ir daugiau laipsnių  ir yra likę daug augimo. Dėvint korsetą taip pat būtina gydytojo kontrolė kas 6-12 mėn. Jei iškrypimas yra 45-50 ir daugiau laipsnių, atliekama operacija.

Kaip veikia korsetas ir ar jis veiksmingas?

Klinikinės studijos įrodė, kad  korsetas sulaiko stuburo iškrypimą nuo progresavimo ir padeda išvengti operacinio gydymo (šaltinis: https://www.srs.org/professionals/online...and.../braist-presentation ).
Tačiau tam, kad korseto dėvėjimas turėtų efektą, reikia jį tinkamai dėvėti. Reikia, kad pacientai ir jų tėvai suprastų, kad stuburas savaime neišsities ir kad korsetas neveiks, jei jį nešiosi nereguliariai ar tik kelias valandas per parą. Jį reikia nešioti nuo 16 iki  23 valandų kiekvieną dieną iki tol, kol stuburas nustoja augti. Klinikinės studijos  patvirtina, kad kuo ilgiau valandų nešioji korsetą tuo šis gydymo būdas yra efektyvesnis. Dėvint korsetą kas kelis mėnesius yra daromos kontrolinės rentgenogramos, kurios matomas gydymo efektyvumas (žr. nuotraukas prieš ir praėjus 6 bei 12 mėnesių po korseto nešiojimo)

 Ar padeda kineziterapija?

Kineziterapija padeda pacientams atrodyti tiesiau ir pagerina kvėpavimo funkciją, tačiau trūksta įrodymų, kad viena kineziterapija yra efektyvi nuo iškrypimo progresavimo pacientams augimo šuolio metu. Todėl rekomenduojama derinti korseto dėvėjimą ir kineziterapiją Schroth metodu. Tačiau pagrindinis veiksnys yra korseto dėvėjimas – gydant be jo ilgus metus gali nebūti jokių matomų rezultatų.

Kaip gaminamas korsetas?

Kokiais  korsetais gydoma skoliozė? Apie korsetus skoliozės gydymui pasakoja šiuolaikinės ortopedijos UAB Idemus ortopedas-technikas Ignas Rutulys:

Korseto gaminimas. Pagamintas korsetas.Skoliozei gydyti gaminami korsetai pagal prancūzo gydytojo Cheneau 70-ųjų metų pradžioje sukurtą metodą.  Nors nuo šio metodo atsiradimo praėjo daug metų, Cheneau technologija išlieka viena efektyviausių priemonių pasaulyje gydant stuburo iškrypimą. Laikui bėgant metodas tobulinamas, pritaikant naujausias medžiagas.

Korsetas gaminamas pagal individualius kiekvieno paciento parametrus. Tai - standus rėmas, pagamintas iš polimerinių medžiagų su tvirtinimo elementų sistema. Korsetas koreguoja stuburo deformacijas trijose plokštumose. Taigi, be korekcijos frontalinėse ir sagitalinėse plokštumose, jis gali koreguoti deformacijas horizontaliai, taip užkertant kelią stuburo sukimui.

Korseto dėvėjimas padeda gydyti skoliozę. Korseto dėvėjimas padeda gydyti skoliozę.Korsetas gaminamas taip, kad stuburui būtų suteikta normali forma. Iš viso yra apie 50 koregavimo zonų ir naudojant  modeliavimo technologijas gamyboje, atsižvelgiama į kiekvieną iš jų. Gaminant korsetą taikomas specialus korekcijos metodas (atstumas paliekamas priešingoje pusėje nei slėgio taškas), kuris leidžia pacientui judėti ir augti. Ši funkcija ir skiria pagal Cheneau metodą pagamintus korsetus nuo kitų koreguojančių korsetų.
Todėl korsetas yra  saugus: tinkamai sukurtas korsetas netrukdo kvėpavimui ar raumenų vystymuisi. Kūnas vystosi natūraliai ir toks gydymas nepaveikia kitų sistemų. Korsetas leidžia natūraliai pašalinti rimtus defektus, nekeliant pavojaus sveikatai. Žinoma, tam reikia skirti daug laiko ir pastangų, tačiau dėl rezultato verta stengtis.
   

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt