EKSPERTO KOMENTARAS. Sveikos pėdos: misija ĮMANOMA!
/ 2022-03-22Artėjant šiltajam metų sezonui kiekvienam norisi kuo daugiau judėti. Mėgautis šiltais orais ir aktyviai leisti laisvalaikį galima tik tada kai nejaučiame jokio skausmo. Viena iš pagrindinių problemų su kuriomis susiduria tiek vyrai, tiek moterys yra pėdų skausmas. Ignoruojamas ir negydomas skausmas gali sukelti rimtų sveikatos problemų ir pabloginti judėjimo kokybę. Pajutus pirmuosius nemalonius pojūčius pėdose, rekomenduojame kreiptis į šios srities specialistus, kurie padės nustatyti skausmo priežastį, rekomenduos bei padės išsirinkti specialias priemones, padėsiančias sumažinti nemalonius pojūčius ir skausmą.
Sveikos pėdos – viena iš svarbiausių kūno dalių, kuriomis nuolatos privalo rūpintis kiekvienas žmogus, siekiantis išvengti ilgalaikio skausmo ar galimų traumų. Dažniausia problema sukelianti pėdų skausmą – nepatogi avalynė. Avint avalynę, kurioje pėda yra nuolatos suspausta, įvairiose pėdos srityse gali atsirasti pėdos deformacijos bei susidaryti nuospaudos. Nuospaudos nėra tik kosmetinė problema, todėl pirmiausia reikia pašalinti atsiradimo priežastį – pakeisti nepatogią avalynę ar pėdos padėtį. Nuospaudų paveiktas vietas svarbu gausiai drėkinti ir minkštinti. Kad oda suminkštėtų rekomenduojama rankas ar kojas pamirkyti šiltoje vonelėje:
ir nušveisti pėdų šveitikliu:
Nušveistas pėdas rekomenduojame patepti drėkinamuoju ir maitinamuoju kremu, kurio sudėtyje yra šlapalo, hialurono:
Šios medžiagos pasižymi itin geru drėkinamuoju poveikiu. Rekomenduojama šias priemones naudoti 1-2 kartus per dieną.
Siekiant išvengti nuospaudų rekomenduojamos silikonines priemones pėdoms. Šios priemonės įklijuojamos į ankštos ar per laisvos avalynės vidų. Nuolatinis apsaugos priemonių naudojimas palengvina avalynės dėvėjimą ir apsaugo pėdas nuo nutrynimų, spaudimo bei galimų traumų dėvint netinkamą avalynę. Pėdų apsaugos priemonės rekomenduojama rinktis pagal jautriausias pėdų vietas ar poreikį. Vienos jų apsaugo kulno sritį:
Kitos – skirtos hallux valgus kauliuko apsaugai:
Dar vienos rekomenduojamos atskirų pėdos zonų apsaugai:
Viena efektyviausių pėdos apsaugos priemonių – platesnė, ortopedinį vidpadį turinti avalynė. Svarbu pažymėti, jog avalynės viduje neturi būti siūlių, ypač ties kulno sritimi. Jeigu avalynė neturi ortopedinio vidpadžio, rekomenduojame papildomai kartu dėvėti standartinius vidpadžius. Šie vidpadžiai pasirenkami pagal nešiojamos avalynės dydį ir gyvenimo būdą – sportiniai skirti aktyviam gyvenimo būdui ar laisvalaikiui, o kasdieniai – įprastam kasdieniniam ritmui.
Kasdieniniai įdėklai:
Sportiniai vidpadžiai:
Esant specialiems pėdos poreikiams, rekomenduojame individualizuotų įdėklų gamybą – vidpadžių pagalba pėdos skliautas pakeliamas į taisyklingą fiziologinę padėtį, o pėdai tenkantis krūvis paskirstomas racionaliai. Ortopediniai vidpadžiai padeda apsaugoti pėdas nuo skausmo ir nuolatinio nuovargio.
Dar viena priemonė, padedanti apsaugoti pėdas – pakulnės. Jų pagalba kulnas yra pakeliamas: tokiu būdu sumažinamas krūvis, tenkantis Achilo sausgyslėms, bei kojos apsaugomos nuo galimų traumų. Rekomenduojama pakulnes rinktis pagal pėdos ypatybes ir poreikį: silikoninės pakulnės skirtos itin aktyviam laisvalaikiui ir siekiant apsaugoti nusilpusius raiščius ar raumenis bei gydant Achilo sausgyslių traumas. Mėlynoji pakulnės sritis – itin minkšta ir puikiai sugerianti smūginę pėdų apkrovą:
Odinės pakulnės skirtos kasdieniniam gyvenimo ritmui ir rekomenduojamos esant Achilo sausgyslių pažeidimams, kulkšnies srities traumoms ir kojos sutrumpėjimui – šių pakulnių dėka kompensuojamas esantis kojos sutrumpėjimas ir stabilizuojamas vaikščiojimas:
Autorius: "Šiuolaikinės ortopedijos" ortopedė-technikė Violeta Pašukonienė