Sveikos vaiko pėdos
/ 2014-03-07Kiekvieną dieną į ortopedą kreipiasi ligoniai, kuriems tėvai ar pediatrai įtaria plokščiapėdystę. Plokščiapėdystė būna įgyta ir įgimta. Daugumą atvejų sudaro įgyta plokščiapėdystė. Aiškinantis jos priežastis vis labiau aiškėja išvada, kad vaikai gimsta sveikomis kojytėmis, o plokščiapėdžiais jie tampa dėl įvairių priežasčių.Viena iš jų - kai tėvai neskatina vaiko fizinio aktyvumo.
Plokščiapėdystė
Visi vaikai be išimties gimsta turėdami natūraliai plokščią pėdą, kuri ilgainiui formuojasi ir tampa išgaubta. Avint netinkamą avalynę, esant mažam fiziniam aktyvumui ar dėl kitų priežasčių pėdos skliautai gali nesusiformuoti ir pėda likti plokščia.
Dažniausiai plokščiapėdystė yra įgyta, o priežastys yra įvairios - padidėjęs raumenų tonusas dėl gimdymo patologijos, ankstyvas vaiko statymas, rachitas.Tačiau neretai plokščiapėdystė atsiranda vos vaikui pradėjus vaikščioti, labiausiai išryškėja apie antruosius metus. Tada jo eisena būna negraži – mažylis krypuoja, eina pėdų kraštais, klaipo batus. Didesnieji ima skųstis kojų skausmu. Reikia stebėti vaiko pėdutes, ar matosi pėdos skliautas, galima profilaktiškai pasikonsultuoti su ortopedu.
Pėdas galima ištirti kompiuteriniu pėdų tyrimu. Šis tyrimas itin tikslus. Jis padeda ne tik diagnozuoti pėdos deformacijas, bet ir objektyviai stebėti pėdų vystymąsi. Pėdų tyrimas atliekamas vyresnio amžiaus vaikams, nes mažiausieji pacientai nė minutės negali ramiai pastovėti ir nuolatos perkėlinėja svorį nuo vienos kojos ant kitos.
Plokščiapėdystės gydymas ir profilaktika
Plokščiapėdystė nesunkiai koreguojama specialia avalyne, batų įdėklais, pėdų mankšta, masažais. Ortopedinė avalynė nepakeičia pėdos formos, tačiau padeda jai taisyklingai vystytis, batai ne taip greitai nusidėvi. Taip pat plokščiapėdystę būtina gydyti specialiais įdėklais – supinatoriais. Jie spaudžia pėdą ir laiko ją taisyklingoje padėtyje. Tokie įdėklai labai palengvina vaikščiojimą. Supinatorius pritaikomas vaiko pėdai, o ne konkrečiam batui, todėl iš vienų batų juos galima perdėti į kitus. Vienintelis reikalavimas batams – jie turi būti tvirti, aukštesniu užkulniu. Šiuolaikiniai supinatoriai nemažina avalynės, nes yra trijų ketvirčių pado ilgio. Gydytojai rekomenduoja supinatorius keisti kas metai - pėda auga ir supinatoriaus forma nebetinka.
Esant plokščiapėdystei būtinas masažas. Pėdutes galima masažuoti minkštesniais arba kietesniais masažiniai kamuoliukais, kurie yra įvairaus dydžio. Masažas turi gerą pagalbinį poveikį, pagerina limfotaką, kraujotaką, stiprina skliautą palaikančius raumenis, mažina skausmą.
Patarimai renkant vaikui avalynę
Pirmas vaiko žingsnis – svarbus įvykis šeimoje. Tinkama avalynė mažyliui padeda įgauti pasitikėjimo savo jėgomis – geriau išlaikyti pusiausvyrą. Vaikui pradėjus vaikščioti būtina pasirūpinti tinkama avalyne, kuri tolygiai paskirsto krūvį bei padeda išlaikyti taisyklingą pėdų padėtį. Vaikai turi avėti patogią, kojos dydį ir pilnumą atitinkančią avalynę (visą dieną nevaikščioti apsiavus bateliais minkštais guminiais padais, be pakulnės). Batai turi būti tvirti, su užkulniu, gerai prilaikyti čiurną, padas turėtų būti lankstus ir ne per kietas. Sveika avalynė yra tokia, kurią nešioti ir judėti yra patogu. Pėda bate turi jaustis jaukiai. Batas neturi spausti nei iš priekio, nei iš kulno, nei iš pločio, nei per keltį. Tai ypač aktualu vaikams. Avint netinkamą avalynę pėdų skliautai gali nesusiformuoti ir pėdos likti plokščios.
UAB „Idemus“ parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ (Viršuliškių g. 34, Vilnius), „Sveikatos Stotelė“ (Vytauto g. 24, Vilnius) ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti ortopedinę avalynę, supinatorius bei įvairias priemones masažui. Parduotuvėse taip pat galite pasidaryti pėdų tyrimą, įsigyti įtvarų sportui ir reabilitacijai, prekių mamytėms, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių.
UAB „Idemus“ – Šiuolaikinėje ortopedijoje konsultuoja patyrę ir žinomi Lietuvos vaikų ortopedai-traumatologai. Plačiau apie konsultacijas Vilniuje sužinoti galite: ortopedų-traumatologų konsultacijos Vilniuje arba telefonu (8 5) 246 1493.
Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė