Treniruotės sporto salėje: dažniausiai pasitaikančios traumos

/ 2018-07-18

Sportas yra naudingas sveikatai, tačiau kai kuriais atvejais sportuodami galite patirti įvairių traumų, jausti skausmus. Treniruojantis sporto salėje svarbu vadovautis “sveiku protu”, trenerių rekomendacijomis ir naudoti tinkamas apsaugos, profilaktines priemones. Traumos ne visada yra susijusios su atliekamais pratimais. Jeigu jau buvote patyrę traumų ir norite sutvirtinti kūna, pagerinti lankstumą, turite žinoti kaip išvengti naujų ar pakartotinų sužalojimų sporto salėje.

Štai keletas patarimų:

-Turite tinkamai įvertinti savo fizinę būklę. Jeigu skauda kelius, svarbu išvengti bet kokių sunkių pratimų. Sporto metu krūvį reikia paskirstyti visam kūnui, kad nebūtų per daug apkrauti kelių sąnariai. Jei buvote patyręs kelio sąnario traumą rekomenduojama dėvėti kelio įtvarą (-us).

-Pradėkite sportuoti su treneriu. Treneriai atsižvelgę į Jūsų fizinę būklę, patirtas traumas, parinks ir rekomenduos Jums labiausiai tinkančius pratimus. Nežinodami kaip tinkamai atlikti pratimus galite padaryti sau daug žalos.

-Rekomenduojama pastoviai sportuoti ir palaipsniui didinti krūvį. Progresas turi būti laipsniškas, jei norite, kad jis būtų nuolatinis. Tarp skirtingų pratimų serijų turite  būtinai pailsėti. Nepersistenkite, nes gali paūmėti skausmai.

-Pirmas dalykas, kurį turite atlikti sporto salėje yra apšilimas. O po treniruotės būtinai pailsėkite. Tai nereiškia, kad turite ilgai sėdėti ar gulėti, tam puikiai tinka pasivaikščiojimas.

Treniruotės sporto salėje, kuomet yra nepakankamas poilsis, per daug ir per greitai siekiami užsibrėžti tikslai ir rezultatai, esant pasikartojantiems judesiams, gali sukelti skausmus ir sužalojimus.

Dažniausiai patiriamos traumos:

  1. Čiurnos sąnario patempimas. Bėgimas ant bėgimo takelio gali sukelti čiurnos sąnario patempimą. Dažniausiai ši trauma nutika tuomet, kai nelaimingo atsitikimo metu, bandoma nušokti nuo takelio ir kulkšnis pasisuka nenatūralia linkme. Jeigu silpni čiurnos sąnario raiščiai rekomenduojame sporto metu profilaktiškai dėvėti čiurnos įtvarus. Taip pat jie tinka jeigu buvote patyrę traumą ir ankščiau: kasdienėje veikloje ar sportuojant.
  2. Nugaros apatinės dalies patempimas. Staigus, aštrus nugaros skaumas apatinėje dalyje gali būti ženklas, kad persistengėte sportuodami, netaisyklingai atlikote pratimus. Prieš pradedant kelti  sunkius svorius rekomenduojama pasikonsultuoti su treneriais. Dažnu atveju yra dėvimi nugaros įtvarai, kurie apsaugo ir nuima padidintą krūvį tenkantį nugarai.
  3. Stresiniai lūžiai. Šiuos lūžius sukelia pasikartojantys judesiai. Dauguma stresinių lūžių atsiranda pėdų, kulno ar blauzdos kauluose. Netinkamai gydytas stresinis lūžis tampa ilgalaikiu, lėtiniu skausmu. Norėdami išvengti stresinių lūžių, nepersistenkite sportuodami, krūvius ir tempą didinkite palaipsniui.
  4. Bėgiko kelias - tai sindromas, kurį dažniausiai patiria bėgikai, tačiau jis pasitaiko ir kita fizine veikla užsiimantiems žmonėms. Šis sutrikimas dar vadinamas chondromaliacija. Atsiradęs skausmas jaučiamas giliai kelio viduje ar užpakalinėje dalyje ir padidėja lipant laiptais, bėgant nelygiu paviršiumi, atsistojant iš sėdimos pozicijos, kai sėdima sulenkus kojas. Esant šiam sindromui sporto metu rekomenduojami kelio įtvarai, kurie pakelia ir prilaiko girnelę. Taip pat rekomenduojama išmokti ir taikyti tempimo ir stiprinimo pratimus.
  5. Bicepso tendinitas yra sausgyslių uždegimas. Nuolatiniai, pasikartojantys judesiai per peties sąnarį sportuojant gali sukelti bicepso sausgyslių tendinitą, ypač kai rankos judesiai atliekami virš galvos. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių simptomų yra skausmas, kuris jaučiamas peties priekinėje dalyje. Esant bicepso tendinitui rekomenduojama ramybė, peties įtvaras, o rimtesniais atvejais gydymas priešuždegiminiais vaistais. Grįžus į sporto salę svarbu nepersistengti, saugoti save ir savo sveikatą.

Šias ir daugelį kitų kokybiškų ortopedinių priemonių sportui galite įsigyti UAB IDEMUS parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34 ir Vytauto g. 24, Vilniuje bei internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt. Taip pat mūsų parduotuvėse rasite platų ortopedinių įdėklų ir komforto-ortopedinės avalynės asortimentą, įvairių priemonių reabilitacijai, sveikatingumui bei komfortui.

UAB IDEMUS konsultuoja patyrę vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite:  www.idemus.lt.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt