EKSPERTO KOMENTARAS. Veiksniai, turintys įtakos kojų sveikatai

/ 2022-05-31

Daugelis mūsų gyvenimo veiksnių gali neigiamai veikti kojų sveikatą. Tai gali būti gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip sumažėjęs aktyvumas, nutukimas ir (arba) rūkymas. Įtakos turi ir kiti veiksniai, tokie kaip vyresnis amžius, lytis, hormoniniai pokyčiai ir šeimos venų sutrikimų istorija. Tokiais atvejais kompresinės terapijos priemonės gali padėti palaikyti kojų sveikatą. Chirurgija ir tolimos kelionės padidina giliųjų venų trombozės išsivystymo riziką. Kompresinės priemonės gali užkirsti kelią šiam vystymuisi.

Veiksniai, turintys įtakos kojų sveikatai

Gyvenimo būdo veiksniai

Nutukimas, sėslus gyvenimo būdas ir rūkymas

Nutukimas yra svarbus kraujagyslių sutrikimų, įskaitant visų rūšių apatinių galūnių venų ligų, vystymosi veiksnys. Taip pat sumažėjęs fizinis aktyvumas gali sukelti dažnai pasireiškiančius simptomus, tokius kaip kojų sunkumas, skausmas ir patinimas arba giliųjų venų trombozę, kai vienoje ar keliose giliosiose kūno venose susidaro kraujo krešulys. Šie simptomai dažniausiai kamuoja kojas.

Rūkymas kenkia ne tik plaučiams, bet ir kojoms. Tai svarbus periferinių arterijų ligų ir apatinių galūnių venų nepakankamumo veiksnys.

Rizika

Vyresnis amžius ir šeimos istorija

Rizika susirgti venų ligomis didėja su amžiumi, nes sensta ir kraujagyslių sistemos ląstelės. Su amžiumi susiję venų sienelių ir vožtuvų pokyčiai gali lemti vožtuvų funkcijos prastėjimą. Jei vienas iš jūsų šeimos narių susiduria su venų ligomis, didėja rizika susidurti su šiomis problemomis dėl genetinio polinkio. Taip yra todėl, kad specifinės genetinės variacijos, kurios gali būti paveldimos, padidina tikimybę, jog žmogus susidurs su lėtiniu venų nepakankamumu arba venų varikoze.

Hormoniniai pokyčiai

Moterims venų varikozė išsivysto du kartus dažniau nei vyrams. Lytinis hormonas progesteronas, endogeninis steroidas, yra pagrindinė kontraceptinių vaistų veiklioji medžiaga ir natūraliai dalyvauja menstruacijų cikle ir nėštumo procese. Dėl to prarandamas venų sienelių toniškumas (progesteronas sukelia venų sienelių išsiplėtimą). Taip pat giliųjų venų trombozės išsivystymo rizika didėja vartojant kontraceptinius vaistus ir nėštumo metu.

Nėštumas padidina trombozės riziką keturis, penkis kartus. Viena iš šios padidėjusios rizikos priežasčių yra hiperkoaguliacija, kuri išsivysto siekiant apsaugoti moteris nuo kraujavimo problemų, susijusių su gimdymu ir persileidimu. Rizika tęsiasi ir po gimdymo, kol moters hormonų lygis grįžta į prieš nėštumą buvusią būseną. Didžiausia rizika yra pirmosiomis dienomis ir savaitėmis po gimimo.

Tyrimai rodo stiprų ryšį tarp nėštumo istorijos ir venų varikozės. Daugelis būsimų mamų jaučia apsunkusias, pavargusias, skaudančias kojas, patinusias pėdas ir kulkšnis. Moterims po menopauzės, susiduriančioms su lėtiniu venų nepakankamumu, skausmas yra dažnas simptomas. Taip yra dėl hormonų svyravimų ir dėl to, kad menopauzės metu jautrumas skausmui paprastai sustiprėja.

Kompresinė terpija

Kompresinė terapija yra prevencinė priemonė, padedanti pagerinti bendrą kraujotaką. Jei kojose jaučiate skausmą, sunkumą ar patinimą, suspaudimo dėvėjimas gali padėti palengvinti simptomus.

Kompresinės priemonės padeda nuo rytinio pykinimo

Ar žinojote, kad kompresinės kojinės taip pat padeda nuo rytinio pykinimo? Tyrimai atskleidė, kad kompresinės kojinės palengvina pykinimo ir vėmimo simptomus ankstyvojo nėštumo metu. Be šių neigiamų gyvenimo būdo veiksnių išvengimo, kompresinės priemonės gali padėti palaikyti kojų sveikatą, atgaivindamas kojas, palengvindamas ankstyvus venų varikozės simptomus, tokius kaip skausmas, sunkumas ir patinimas.

Sunkinančios aplinkybės

Operacijos, traumos ir kelionės padidina trombozės riziką

Tyrimai rodo, kad operacijos, traumos ir ilgos kelionės yra susijusios su padidėjusia venų trombozės rizika. Prasta kraujotaka operacijos metu, tolimose kelionėse ar net traumos metu gali sukelti kraujo krešulio susidarymą (trombozę). Kai kuriais atvejais kraujo krešulys gali migruoti į plaučius ir sukelti plaučių emboliją. Jei negydoma, tai gali būti mirtina.

Kompresinės priemonės padeda

Siekiant sumažinti giliųjų venų trombozės riziką po operacijos, rekomenduojama dėvėti kompresines kojines. Taip pat jaučiamas diskomfortas sukelia riziką susidurti su lėtinėmis venų problemomis: rizika didėja ilgai keliaujant automobiliu, traukiniu ar autobusu. Su šio pobūdžio problemomis gali susidurti visi, nepaisant amžiaus, svorio ar gyvenimo būdo. Paprastas ir patogus būdas palengvinti sunkių kojų, jų skausmo, patinusių pėdų ir kulkšnių simptomus kelionės metu – dėvėti kelionines kompresines kojines.

Autorius: "Šiuolaikinės ortopedijos" ortopedė-technikė Violeta Pašukonienė

Mažėjantis

1-12 of 76

Mažėjantis

1-12 of 76

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt